Drukuj

 FE Wiedza Edukacja Rozwoj ze zmianamirgb 1

    

 

Przeciwdziałanie Chorobom Naczyń Mózgowych

 

   Zapraszamy Państwa do współpracy

w ramach projektu przewidującego wdrożenie

         Ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób naczyń mózgowych.


Program został opracowany z udziałem Ministerstwa Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej

(konkurs nr POWR.05.01.00-IP.05-00-004/17).

Okres realizacji projektu od: 2018-01-01 do: 2019-12-31.

Obszar realizacji projektu: województwo: pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie.

Celem głównym  projektu jest zwiększenie wczesnego wykrywania i rozpoznawalności chorób naczyń mózgowych wśród 6000 osób pochodzących z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w okresie od stycznia 2018r. do grudnia 2019r. poprzez wdrożenie pilotażowego programu profilaktycznego w tym ogólnopolskiego programu profilaktyki zdrowotnej w zakresie chorób naczyń mózgowych. Program profilaktyki zakładać będzie profilaktykę i wczesne rozpoznanie objawów chorób naczyń mózgowych, w szczególności udarów mózgu i przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) u osób w wieku aktywności zawodowej (40-65 lat)

 

Drugim celem głównym jest poprawa komunikacji oraz nawiązanie stałej współpracy między lekarzami POZ i ośrodkiem specjalistycznym.

W tym celu zostanie utworzona sieć współpracy pomiędzy regionalnymi ośrodkami POZ a ośrodkiem specjalistycznym. W ramach szkoleń personel POZ (po 2 osoby z każdej placówki: lekarz i pielęgniarka) uzyska aktualną wiedzę w zakresie diagnostyki choroby naczyń mózgowych, standardów jej wykrywania w ramach opieki koordynowanej lekarz POZ-neurolog/kardiolog tak, aby zwiększona wykrywalność wczesnego na wczesnych etapach choroby odbywała się sprawnie i skutecznie z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi przesiewowych. Dodatkowo zostanie przekazana wiedzy na temat dalszej sprawnej diagnostyki, na którą będą kierowali swoich pacjentów po wstępnych rozpoznaniach.

Podmioty (POZ), które zadeklarują chęć wzięcia udziału w projekcie i podpiszą umowę z realizatorem projektu, będą prowadzić badania przesiewowe kierując do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie osoby z niepokojącymi wynikami badań w ramach pakietu rozszerzonego.

60 podmiotów POZ w ramach I etapu świadczeń tj. w wyniku konsultacji prowadzonych przez lekarza POZ (w tym wykonanie checklisty) zweryfikuje po około 100 pacjentów, z których zostanie wytypowanych średnio 30 osób na jeden POZ, które w wyniku występowania czynników ryzyka trafią do kolejnego etapu, gdzie przejdą badania laboratoryjne i konsultację lekarza POZ zgodnie z zakresem badań wskazanych w projekcie. Zatem łącznie w całym projekcie 1800 osób trafi do drugiego etapu gdzie lekarze POZ wykonają świadczenia rozszerzone. Kolejny etap do kompleksowa diagnostyka pacjenta z objawami TIA realizowana przez Poradnię Neurologiczną Szpitala w Kościerzynie. Ten pakiet przewidywany jest dla 120 osób.

W zakresie realizacji projektu lekarz POZ przeprowadza 2 świadczenia finansowane z programu:

W przypadku braku występowania objawów lekarz POZ powinien:

WARTOŚĆ FINASNOWANEGO PRZEZ PROGRAM ŚWIADCZENIA – 48zł

 

WARTOŚĆ FINASNOWANEGO PRZEZ PROGRAM ŚWIADCZENIA – 108zł

Osoby z wywiadem przebytych przemijających zaburzeń krążenia mózgowego (TIA), z nieprawidłowościami w badaniu stwierdzonymi przez lekarza POZ zostaną objęte realizowaną przez Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ambulatoryjną pogłębioną diagnostyką w trybie pilnym. Diagnostyka będzie obejmowała konsultację neurologiczną, TK głowy, USG doppler t szyjnych, echokardiografię, badanie holter EKG.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE

Kontakt:

Sekretariat Oddziału Neurologii i Leczenia Stwardnienia Rozsianego z Oddziałem Udarowym

tel. 58 686 04 83

e mail: sekretariat [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl