Drukuj

według zapowiedzi już niebawem ruszy pilotaż kompleksowej opieki dla pacjentów.

12 października, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Został on ustanowiony w 1996r. przez Arthritis and Rheumatism International (ARI) – międzynarodową organizację zrzeszającą chorych na schorzenia reumatyczne. Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków.

W przeddzień obchodów Światowego Dnia Reumatyzmu w Sejmie RP odbyło się spotkanie poświęcone przedstawieniu nowego świadczenia zdrowotnego „Kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS”, które najprawdopodobniej zostanie wdrożone w system opieki zdrowotnej rozporządzeniem Ministra Zdrowia. W spotkaniu uczestniczył Maciej Miłkowski, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Kierownicy Klinik, przyszłych ośrodków realizujących pilotażowy program „Kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów KOWZS”, w tym przedstawiciele Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

310883770_798355958147812_7064306657195394043_n.jpg

Przedstawiany program pilotażowy kompleksowej opieki dla pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów oraz zmiana wyceny procedur w reumatologii mają szanse zrewolucjonizować leczenie chorych reumatologicznych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego obie zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia. 

Jako Ministerstwo Zdrowia widzimy, że dostęp do leków jest bardzo dobry dla wszystkich pacjentów z chorobami reumatologicznymi, jest wiele programów lekowych. Ale pacjenci mają zbyt późno stawiane diagnozy w zakresie wczesnego zapalenia stawów, w związku z tym został przygotowany przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, konsultant krajową w dziedzinie reumatologii prof. Brygidę Kwiatkowską oraz Fundację Eksperci dla Zdrowia projekt pilotażowy dla wczesnego zapalenia stawów, który jest aktualnie procedowany – tłumaczył Maciej Miłkowski. 

Projekt nowego świadczenia zdrowotnego zakłada, że Pacjenci, u których po raz pierwszy rozpoznano chorobę zapalną będą traktowani priorytetowo – „szybką ścieżką” realizowaną w wysokospecjalistycznych ośrodkach reumatologicznych, posiadających duże doświadczenie w wykonywaniu procedur diagnostyczno – leczniczych, zapewniających szybki dostęp do rehabilitacji reumatologicznej i realizujących świadczenia z zakresu programów lekowych.

W celu efektywnego skrócenia czasu, jaki upływa od wystąpienia pierwszych objawów chorób reumatycznych do ustalenia rozpoznania, konieczny jest szybki dostęp do porady reumatologicznej. Czas, jaki upływa od wystąpienia pierwszych objawów wczesnego zapalenia stawów do rozpoczęcia właściwego leczenia, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na dalsze perspektywy chorego. Jesteśmy przekonani, że ten projekt po wdrożeniu zmieni losy pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi i objawami wczesnego zapalenia stawów, gdyż pacjenci, u których po raz pierwszy lekarz rozpozna chorobę zapalną, będą traktowani priorytetowo szybką ścieżką realizowaną w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej w wysokospecjalistycznych ośrodkach reumatologicznych – wyjaśniła przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów Violetta Porowska, która prowadziła oba spotkania.

Konsultant krajowa ds. reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska wyjaśniła, że we wczesnym zapaleniu stawów leczenie powinno zostać włączone do 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. To gwarantuje szybką i długą remisję choroby, zmniejsza ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń stawów, niepełnosprawności i rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań. Jak przypomniała, do zapalnych chorób reumatycznych z objawami wczesnego zapalenia stawów zalicza się reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), spondyloartropatie (w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów), zespół Sjoegrena, dnę moczanową, toczeń rumieniowaty układowy. 

Choroby reumatyczne dotyczą osób młodych i cechują się wielochorobowością - czyli osoba 30-40-letnia ma z reguły trzy, cztery czy pięć schorzeń współistniejących. Kompleksowa opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów, będzie miała za zadanie przyspieszenie jego ścieżki, tak żeby pacjent nie ginął w kolejkach gdzieś z innymi pacjentami, którzy nie wymagają tak szybkiej diagnostyki i kompleksowej opieki (...) To są choroby, które wymagają leczenia interdyscyplinarnego, całościowego – tłumaczyła konsultant krajowa ds. reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska

Zaznaczyła, że w chorobach reumatycznych istotną rolę odgrywa proces autoimmunologiczny oraz proces zapalny, który powoduje zajęcie wielu narządów i układów. „W związku z tym pacjenci umierają z powodu powikłań - a nie bezpośrednio z powodu choroby reumatycznej - głównie z powodu powikłań sercowo naczyniowych, przyspieszonej miażdżycy, powikłań onkologicznych” – wymieniała. Dodała, że również ich jakość życia pogarsza się z powodu współistniejącej od 4 do 10 razy częściej depresji. Jest to bardzo ważne, bo większość z tych pacjentów zaczyna chorować w wieku produkcyjnym i z powodu późnej diagnostyki i złych efektów leczenia wielu z nich musi wcześnie zrezygnować z pracy. Zwróciła uwagę, że badanie sprzed kilku lat wykazało, iż w Warszawie opóźnienia diagnostyczne w zapalnych chorobach stawów i tkanki łącznej były najdłuższe w Europie. W toczniu mogą sięgać nawet dwóch lat. 

Pilotaż w 8 ośrodkach w tym w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Wiceminister Miłkowski wyjaśnił, że pilotaż będzie prowadzony w ośmiu wyspecjalizowanych ośrodkach współpracujących z ośrodkami mniej specjalistycznymi. Dlatego nie obejmie całej populacji polskiej. Jednak założenie programów pilotażowych jest takie, żeby wszystkie rzeczy, które po analizie się sprawdzą, były wprowadzane do standardu leczenia i świadczeń gwarantowanych, zaznaczył. W jego ocenie najważniejsza jest teraz publikacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu.

Bardzo się cieszę, że zostaliśmy dostrzeżeni jako ośrodek, który może pilotować ten program. Będziemy mogli nabywać doświadczeń i dzielić się nimi z najlepszymi klinikami w celu wypracowania nowego modelu opieki nad pacjentem reumatologicznym w Polsce. Będziemy mogli jako zespół, który już pracował z podobnymi pacjentami w programie finansowanym przez Unię Europejską służyć pacjentom w naszym rejonie. Myślę, że będzie to bardzo potrzebne mieszkańcom naszego województwa, szczególnie mieszkańcom małych miejscowości, gdzie opieka specjalistyczna często jest trudno dostępna. Właśnie u nas, na naszym terenie motto programu „Wcześniej znaczy lepiej” wybrzmiewa najmocniej- skomentowała Iwona Aponowicz Ordynator Oddziału Reumatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Wiceminister Miłkowski zaznaczył też, że przyspieszenie diagnostyki w całej populacji chorych reumatologicznie będzie możliwe od 1 stycznia 2023 r. dzięki temu, że poprawiona i uaktualniona została wycena świadczeń zdrowotnych w reumatologii.

źródło:pap