Drukuj
To święto nie tylko lekarzy, ale całego zespołu pielęgniarek i wszystkich osób zaangażowanych w pracę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W naszym szpitalu zespół Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii tworzy ponad 50 osób. Musimy mieć świadomość, że o ile blok operacyjny jest sercem szpitala to utarło się mówić, że anestezjologia jest jego krwioobiegiem.

O tym jak ważny jest to dział medycyny najlepiej świadczy, to że w większości przeprowadzonych procedur medycznych obecny jest anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Zespół anestezjologiczny wykonuje sedacje, znieczulenia ogólne i przewodowe do licznych zabiegów operacyjnych i diagnostycznych. Rocznie wykonywanych jest ok. 8 tys. znieczuleń. Procedury te odbywają się w obrębie sal bloku operacyjnego oraz poza blokiem operacyjnym – na sali porodowej, w Zakładzie Endoskopii i Zakładzie Diagnostyki Obrazowej.
 
Dziś szczególnie dziękujemy im za ich doświadczenie, profesjonalizm, wiedzę i odpowiedzialność, którą udowadniają każdego dnia. Życzymy zdrowia, szczęścia a przede wszystkim satysfakcji płynącej z możliwości ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
 
Święto upamiętnia pierwsze udane podanie narkozy podczas zabiegu operacyjnego, którego dokonał 16 października 1846 roku dentysta William T.G. Morton przeprowadził pierwszą publiczną demonstrację eteryzacji chirurgicznej w Massachusetts General Hospital, Boston, MA. Morton podał eter siarkowy podczas operacji przeprowadzonej przez czołowego bostońskiego chirurga Johna Collinsa Warrena. Doniesienia o operacjach chirurgicznych i stomatologicznych obiegły świat mając ogromny wpływ na aktualny proces operacyjny i to że podczas naszej nieświadomości udzielana jest nam pomoc.