Drukuj

Specjaliści Oddziału Chirurgii Ogólnej zakończyli dwudniowe szkolenie z ekspertem, które odbyło się w dniach 7-8.01.2023.

Na zaproszenie prof. dr hab. n. med. Wojciecha Makarewicza, Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej, gościliśmy prof. dr hab. Hady Razak Hadego z I Kliniki Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który specjalizuje się w operacjach bariatrycznych.

W niedzielny wieczór, 07 stycznia 2024r., specjaliści Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. wzięli udział w części teoretycznej szkolenia, dotyczącej technicznych aspektów i kluczowych etapów operacji, ze szczególnym uwzględnieniem momentów krytycznych.

W drugiej, praktycznej części szkolenia, która odbyła się 8 stycznia 2024r. roku na Bloku Operacyjnym w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o., lek prof. dr ham. n. med. Wojciech Makarewicz, lek. Paweł Ulasiński oraz lek. Piotr Wiśniewski - członkowie zespołu chirurgicznego naszego szpitala - wraz z prof. dr hab. Hady Razak Hadym przeprowadzili 3 pokazowe zabiegi bariatryczne, w tym dwie Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) oraz One Anastomosis Gastric Baypass (OAGB).

           

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Otyłość stanowi globalny problem, szacuje się, że około 600 milionów ludzi na całym świecie potrzebuje wsparcia. Zaburzenia żywieniowe wynikają z nadmiernej kaloryczności diety, braku aktywności fizycznej oraz współistniejących schorzeń.

Otyłość zawsze wiąże się z powikłaniami, takimi jak choroby serca, układu krążenia, oddechowego, wątroby, przewodu pokarmowego czy skóry. Skuteczne leczenie otyłości staje się więc koniecznością, mającą na celu zapobieżenie powikłaniom, które mogą zakończyć się tragicznymi konsekwencjami, włączając w to zgon. Przeprowadzane operacje bariatryczne nie tylko zmniejszają wagę ciała pacjenta ale przede wszystkim wpływają korzystnie na choroby towarzyszące otyłości. Niejednokrotnie są procedurami które ratują życie pacjenta – podkreśla prof. dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz

Badania jednoznacznie wskazują, że chirurgiczne leczenie otyłości redukuje między innymi: migreny (o 57%), depresję (o 47%), udary mózgu (o 98%), obturacyjny bezdech senny (o 74-98%), astmę (o 69%), nadciśnienie tętnicze (o 69%), wysiłkowe nietrzymanie moczu (o 44%) i wiele innych. Operacja pozwala na zmniejszenie śmiertelności w okresie 5 letnim o 89%.

Dla sukcesu operacji i osiągnięcia trwałej utraty wagi kluczową rolę odgrywa jednak zaangażowanie pacjenta. Jego determinacja do przestrzegania zaleceń dotyczących diety, aktywności fizycznej i współpracy z zespołem medycznym jest decydująca. Tylko poprzez aktywny udział i stałą troskę o zdrowie można osiągnąć długotrwały sukces po chirurgii bariatrycznej.

Przed chirurgicznym leczeniem otyłości, pacjent musi przez minimum 3 lata podejmować leczenie zachowawcze, czyli stosować dietę, aktywność fizyczną, Współpracować z psychologiem,uregulować leczenie innych chorób czy zaburzeń metabolicznych. Jeśli to leczenie jest nieskuteczne, wtedy pacjent kierowany jest do chirurga.

Wybór metody leczenia otyłości zależy od wielu czynników, które uwzględniają zarówno indywidualne cechy pacjenta, jak i aspekty medyczne. Kluczowe czynniki decydujące o wyborze metody leczenia obejmują m.in. wskaźnik masy ciała (BMI, stan zdrowia ogólnego, historię medyczną, preferencje pacjenta, zdolność pacjenta do przestrzegania zaleceń oraz ocenę ryzyka i korzyści dla danego pacjenta. Ostateczna decyzja co do metody leczenia otyłości jest zawsze wynikiem kompleksowej oceny wszystkich tych czynników, a współpraca między pacjentem a zespołem medycznym odgrywa kluczową rolę w tym procesie. Zabiegi są refundowane w ramach NFZ w przypadkach gdy pacjent ma BMI powyżej 40, czyli otyłość olbrzymią, bądź BMI powyżej 35, ale z minimum dwiema chorobami towarzyszącymi, jak zespół metaboliczny np. cukrzyca typu II, nadciśnienie, hiperholesterolenia; przebyty zawał, marskość czy stłuszczenie wątroby, refluks.

Obie procedury zarówno Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB) jak i One Anastomosis Gastrics Baypass (OAGB) wykonywane są metodą laparoskopową, w znieczuleniu ogólnym, i mają dużą skuteczność w utracie wagi w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy po operacji.

W dniu 8 stycznia 2024. Wykonane zostały dwie pokazowe procedury Roux-en-Y Gastric Bypass. RYGB polega na podzieleniu górnej części żołądka, tworząc mniejszą komorę (mały żołądek) i oddzielając ją od pozostałej części żołądka. Następnie chirurg przecina jelito cienkie i przyłącza jedno z jego zakończeń do małego żołądka, tworząc tzw. "pętlę żołądkowo-jelitową". Drugie zakończenie jelita cienkiego jest przyłączane do boku pętli żołądkowo-jelitowej, tworząc charakterystyczne "y" chirurgiczne. W wyniku tych kroków pokarm omija większość żołądka oraz górną część jelita cienkiego, ograniczając ilość spożywanych porcji i zmniejszając wchłanianie kalorii oraz składników odżywczych.

Zespoł specjalistów podczas szkolenia wykonał również pokazowy zabieg One Anastomosis Gastric Bypass (OAGB), który polega na utworzeniu jednego połączenia (anastomozy) między żołądkiem a jelitem cienkim, w przeciwieństwie do wyżej wsponianego Roux-en-Y Gastric Bypass (RYGB), w którym tworzone są dwa połączenia.

W OAGB chirurg oddziela górną część żołądka, tworząc mniejszy resektor (pęcherzyk) o pojemności około 30 ml - 50 ml, który będzie pełnił funkcję „nowego” żołądka. Pozostała część żołądka jest pomijana podczas procesu trawienia. Następnie odmierzany jest odcinek około 200 cm jelita cienkiego i „łączy” go z nowym żołądkiem. Ten jedyny punkt anastomozy służy jako miejsce, przez które pokarm z żołądka przedostaje się do jelita cienkiego. W przeciwieństwie do tradycyjnego RYGB, w OAGB nie tworzy się drugiego połączenia z dolną częścią żołądka. W ten sposób omija się większość żołądka, co przyczynia się do zmniejszenia absorpcji kalorii.

Obie procedury mają na celu ograniczenie ilości spożywanego pokarmu oraz zmniejszenie wchłaniania kalorii i składników odżywczych. Działają zarówno poprzez redukcję ilości spożywanych porcji, jak i przez zmniejszenie wchłaniania składników odżywczych w organizmie. Niezaleznie od wykonanej procedury, po operacji konieczne jest regularne wykonywanie zalecanych badań, stosowanie się do zaleceń lekarza operującego, w tym m.in. przyjmowanie dodatkowych witamin i mikroelementów oraz stosowanie odpowiedniej diety poprzez zmianę podstawowych nawyków żywieniowych. Operacja jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku zmiany sposobu życia.

Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej jako jeden pięciu ośrodków wykonujących procedury bariatryczne na Pomorzu i wykonał już ponad 500 tego typu procedur bariatrycznych.

 

…………………………………..
Prof. dr n. med. Hady Razak Hady urodził się w 1963 roku w Najafie w Iraku. W roku 1983 rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku, które ukończył w 1990 roku. Już w okresie studiów wykazywał wysoką aktywność uczestnicząc w pracach naukowych przy Klinice Chirurgii AMB oraz pracach klinicznych Oddziału. Od ukończenia studiów szkoli się i pracuje w I Klinice Chirurgii Ogólnej i Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku początkowo w ramach stypendium Towarzystwa Polsko-Arabskiego, w latach 1998-2000 jako wolontariusz, od 2000 roku jako asystent, a od 2004 roku jako adiunkt Kliniki. W 2001 roku uzyskał polskie obywatelstwo. Prof. dr n. med. Hady Razak Hady jest specjalistą chirurgii ogólnej II stopnia (1998 r). Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2000 roku na podstawie pracy „Rak zewnątrzwydzielniczej części trzustki – występowanie, diagnostyka i możliwości chirurgicznego leczenia". Promotorem rozprawy doktorskiej był Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Puchalski. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 2013 roku, a tytuł profesora otrzymał w 2022 roku.

Prof. dr Hady Razak Hady jest członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich (TCHP): członkiem Sekcji ora Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej. Od 2007r. jest również członkiem International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO) skupiającej ekspertów z dziedziny chirurgii bariatrycznej.