Drukuj

Dnia 18-04-2012 r. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie odbyła się konferencja szkoleniowa pt. "Bezpieczne wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej w świetle nowego ustawodawstwa" zorganizowana przez Związek

Zawodowy Pielęgniarek i Położnych działający przy Szpitalu Specjalistycznym i wsparciu Dyrekcji Szpitala Specjalistycznego.

Konferencja rozpoczęła przewodnicząca ZZPiP Alicja Sieszputowska, która powitała zaproszonych gości oraz uczestników. Po przedstawieniu programu, oddała głos Panu Dyrektorowi Szpitala Specjalistycznego Andrzejowi Steczyńskiemu, który podziękował i pogratulował zarządowi ZZPiP zorganizowania konferencji o tak ważnej i trudnej tematyce, życząc dalszej owocnej współpracy.

Pierwszy wykład poprowadziła dr nauk prawnych sędzia Anna Dalkowska na temat "Prawnego bezpieczeństwa działalności leczniczej w świetle pakietu ustaw zdrowotnych w 2011 r." Pani Sędzia przytoczyła najważniejsze ustawy tj.: Ustawa o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 r., Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 15 lipca 2011 r., Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Kodeks Cywilny i Kodeks Karny. Z wyżej wymienionych zapisów prawnych przedstawiła najważniejsze, do których pielęgniarki i położne muszą się stosować udzielając świadczeń medycznych.

Jako kolejny wystąpił Pan Lesław Skoczyński-przedstawiciel Studium Szkolenia Specjalistycznego NSZZ Policjantów w Gdańsku, który przedstawił temat pt. "Pracownik Służby Zdrowia w aspekcie uregulowań prawnych dotyczących funkcjonariuszy publicznych". Od 1.01.2012 r. Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej nadaje zawodowi pielęgniarki i położnej status funkcjonariusza publicznego. Zapis ten precyzuje zakres wykonywanych czynności zawodowych podczas których status funkcjonariusza publicznego przysługuje.

Art. 11 ust.2 mówi że : Pielęgniarki i Położne podczas i w związku z wykonywaniem czynności polegających na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, o których mowa w art. 4 ust.1 pkt 1-5 i art. 5 ust. 1 pkt 1-9, korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. -Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553,z późn. zm.6).

Najistotniejsze jest to, że przestępstwo w stosunku do funkcjonariusza publicznego jest ścigane z urzędu. Osoba o statusie funkcjonariusza publicznego zawiadamia policję o zaistniałym zdarzeniu i cała reszta już dzieje się z tzw. "automatu". Mówiąc o funkcjonariuszu publicznym posługujemy się zapisami Kodeksu Karnego.

Najistotniejsze, które mogą mieć zastosowanie w odniesieniu do zawodu pielęgniarki i położnej to:

Natomiast Kodeks Karny zawiera w swoich zapisach różne pojęcia odnoszące się do funkcjonariuszy publicznych, o których należy wiedzieć i są to:

Kolejny wykład o równie ważnej i aktualnej tematyce wygłosiła Pani mgr Marzena Olszewska-Fryc - dyrektor ds .pielęgniarstwa Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku. Pani Dyrektor jest członkiem Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, przedstawiła informację nt. działalności Komisji. Komisja została powołana przez Wojewodę Pomorskiego Zarządzeniem z dnia 21 grudnia 2011 r. Składa się z 16 członków, w tym 1 osobę delegował Minister Zdrowia, 1 osobę Rzecznik Praw Pacjenta a 14 osób powołał Wojewoda. Zespół pracuje w czterech, czteroosobowych grupach. Kadencja Komisji trwa 6 lat. Przewodniczącym Komisji jest Jerzy Glanc - dziekan Pomorskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Komisja działa od 1.01.2012 r Zespół, do którego trafi wniosek ma 4 miesiące na rozpatrzenie sprawy. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem otrzymają: osoby składające wniosek, kierownik podmiotu leczniczego oraz ubezpieczyciel szpitala lub innej placówki medycznej, w której doszło do błędu medycznego. Do złożenia wniosku upoważniony jest pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy lub rodzina - w przypadku śmierci pacjenta. Złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego podlega opłacie w wysokości 200 zł.

Jako ostatnia zabrała głos mgr Mariola Rusińska - Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych. Wykład dotyczył odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych. Przypomniała, że jesteśmy uprawnione (zgodnie z ustawą o zawodzie pielęgniarek i położnych) do wykonywania samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, ale również o tym ,że ponosimy odpowiedzialność moralną i prawną za czynności wykonane osobiście lub polecone innej osobie. Pani rzecznik zdefiniowała pojęcie błędu medycznego oraz omówiła błędy najczęściej popełniane przez pielęgniarki w ich działalności zawodowej.

Na zakończenie konferencji podziękowano gościom, uczestnikom oraz wykładowcom za bardzo ciekawe prezentacje. Cała konferencja odbyła się w bardzo miłej i ciepłej atmosferze w przerwie goście mogli skorzystać z poczęstunku, którego nie byłoby bez pomocy sponsorów za co serdecznie dziękujemy.

Relację przygotowała z-ca przewodniczącej ZZPiP w Kościerzynie Marzena Szczepańska