Drukuj

Dnia 5 stycznia br. lekarze Oddziału Chirurgicznego, którym kieruje dr n med. Roman Marczewski, wykonali pierwszą w naszym szpitalu operację jednoczasowego usunięcia

pęcherzyka żółciowego i śledziony sposobem laparoskopowym. Zabieg przeprowadził zespól operacyjny w składzie: dr Wojciech Makarewicz, dr Wojciech Pellowski, dr Kamil Brzuskiewicz, pielęgniarka operacyjna Bernadetta Hildebrandt oraz anestezjolog dr Anna Wandzilak. W pierwszej kolejności wykonano laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego, a następnie, po ułożeniu pacjentki na prawym boku usunięto śledzionę tym samym sposobem. Przeprowadzenie zabiegu było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu niedawno zakupionego przez Szpital nowoczesnego sprzętu do koagulacji naczyń. Podczas tego zabiegu naczynia śledzionowe zaopatruje się za pomocą specjalnych staplerów, a uwolnioną śledzionę wprowadza się do specjalnego, plastikowego worka i po jej rozdrobnieniu usuwa się na zewnątrz.

Wskazaniem do operacji u 28-letniej mieszkanki Tczewa, było schorzenie hematologiczne ? niedokrwistość autoimmunologiczna w przebiegu sferocytozy wrodzonej, któremu zazwyczaj towarzyszy kamica pęcherzyka żółciowego. Chora została przygotowana do operacji przez dr Matyśniaka z Poradni Hematologicznej naszego Szpitala. Pacjentka w 5. dniu po zabiegu opuściła w dobrym stanie ogólnym szpital mając jedynie kilka niewielkich ran pooperacyjnych na powłokach brzusznych. Zabieg jednoczasowego usunięcia śledziony i pęcherzyka wykonywany sposobem klasycznym związany jest z dużym urazem okołooperacyjnym wynikającym z rozległego cięcia z uszkodzeniem powłok jamy brzusznej. Zabieg ten wykonuje się również w dwóch oddzielnych procedurach: usunięcia pęcherzyka i usunięcia śledziony, co z kolei związane jest z dwoma znieczuleniami ogólnymi.

Przeprowadzając ten zabieg Oddział Chirurgii naszego Szpitala dołączył do grona zaledwie kilku ośrodków w Polsce wykonujących ten rodzaj operacji sposobem małoinwazyjnym.