Drukuj
W dniach 7–9 maja 2025 roku w Białymstoku odbyła się XVII Konferencja „Jak uniknąć powikłań w chirurgii?”, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie „Chirurgia Podlaska”, przy współudziale I i II Kliniki Chirurgicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Tegoroczna edycja poświęcona była problematyce powikłań w chirurgii bariatrycznej, gastroenterologicznej, robotycznej jelita grubego oraz leczeniu przerzutów raka jelita grubego do wątroby.
W wydarzeniu uczestniczył prof. dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, który 8 maja wziął udział jako jeden z moderatorów Sesji Młodych Chirurgów, odbywającej się w Hotelu Mercure. Spotkanie to poświęcone było prezentacji przypadków klinicznych przez młodych lekarzy i miało charakter edukacyjny oraz dyskusyjny.
Podczas konferencji, prof. Wojciech Makarewicz został uhonorowany wyróżnieniem przyznanym przez organizatorów. Nagroda ta została wręczona w uznaniu za jego wkład w rozwój chirurgii w Polsce oraz za sympatię i życzliwość wobec regionu Podlasia.
Udział prof. Makarewicza w białostockiej konferencji był również okazją do umocnienia współpracy między ośrodkami klinicznymi oraz wymiany doświadczeń w zakresie zapobiegania i leczenia powikłań w chirurgii bariatrycznej, gastroenterologicznej, robotycznej i onkologicznej. Podczas wydarzenia profesor promował także zbliżające się II Kaszubskie Dni Chirurgiczne, które odbędą się w dniach 12–14 czerwca 2025 roku w Hotelu Kozi Gród w Pomlewie koło Gdańska. Jako przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, prof. Makarewicz zaprosił uczestników do udziału w tej konferencji edukacyjnej, której tematyka obejmie m.in. chirurgię trzustki i dróg żółciowych, chirurgię bariatryczną, chirurgię kolorektalną, endoskopię przewodu pokarmowego, zastosowanie sztucznej inteligencji w chirurgii oraz chirurgię przepuklin.
Warto wspomnieć, że recenzentem rozprawy doktorskiej prof. Makarewicza, obronionej w 2002 roku, był prof. Zbigniew Puchalski – wieloletni kierownik I Kliniki Chirurgicznej oraz były rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prof. Makarewicz z kolei był recenzentem dwóch przewodów doktorskich przeprowadzonych na tej uczelni. Współpraca z białostockim środowiskiem chirurgicznym trwa od ponad 20 lat. Prof. Wojciech Makarewicz, wspólnie z prof. Jackiem Dadanem, prof. Hady Razakiem oraz prof. Piotrem Myśliwcem, uczestniczył w licznych kursach i szkoleniach z zakresu chirurgii bariatrycznej, co dodatkowo umacnia więzi i wymianę wiedzy pomiędzy ośrodkami.