Drukuj

Relacja z XIII spotkania „Na luzie przy kawie” w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

22 maja 2025 roku w Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. odbyło się już XIII spotkanie w ramach cyklicznego programu „Na luzie przy kawie”. Tym razem tematem przewodnim była rehabilitacja onkologiczna. 

Spotkanie odbyło się pod opieką merytoryczną mgr Beaty Jank, doświadczonej fizjoterapeutki z Zakładu Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.. Fizjoterapieutka podkreśliła, że leczenie onkologiczne można porównać do biegu maratońskiego, który jest ogromnym obciążeniem fizycznym i psychicznym, do którego warto się przygotować z wyprzedzeniem i które wymaga wszechstronnego wsparcia.

- Rehabilitacja powinna rozpoczynać się jeszcze przed podjęciem leczenia, można to nazwać prehabilitacją, czyli kompleksowym przygotowaniem organizmu do terapii. Im lepsza kondycja fizyczna i psychiczna pacjenta na starcie, tym większe szanse na skuteczne leczenie i szybszy powrót do zdrowia - wyjaśniła mgr Jank.

Rehabilitacja onkologiczna to wielowymiarowe podejście, które nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta, ale również wpływa na lepszą tolerancję leczenia, zmniejsza ryzyko powikłań i zwiększa szanse na zachowanie samodzielności. Szczególną uwagę należy zwrócić na aktywność fizyczną, odpowiednie żywienie, kondycję psychiczną oraz eliminację nałogów.

W trakcie czwartkowego spotkania szczegółowo omówiono konkretne działania z zakresu fizjoterapii. Współczesna rehabilitacja onkologiczna to znacznie więcej niż tylko ćwiczenia to leczenie i profilaktyka w jednym.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że:

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania świadczonych usług przez Zakład Rehabilitacji w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.. Obejmujących między innymi:

Rehabilitacja onkologiczna jest niezwykle ważna. Pozwala zachować pacjentom sprawność fizyczną i niezależność, zmniejszyć lęk i stres, lepiej znosić leczenie, a przede wszystkim poprawić jakość życia. To również ważny krok w kierunku integracji społecznej i zawodowej po zakończonym leczeniu. Fizjoterapia to nie tylko sposób na walkę z bólem czy ograniczeniami, to także forma odzyskiwania kontroli nad własnym życiem i zdrowiem.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom XIII spotkania „Na luzie przy kawie”, a także mgr Beacie Jank za niezwykle wartościowy wykład i zaangażowanie. Kolejne spotkania przed nami, nie przegapcie ich!

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11