Drukuj

Od 4 lutego tego roku w Zakładzie Rehabilitacji Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie uruchomione będą zabiegi borowinowe.

Lecznicze stosowanie zabiegów borowinowych opiera się na kompleksowym działaniu biologicznym czynników cieplnych, mechanicznych i chemicznych odpowiednio przygotowanego tworzywa.

Zasadniczym wskazaniem do zabiegów borowinowych są procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych, utrwalone, z daleko posuniętymi zmianami stany pourazowe stawów, kości, okostnej i mięśni. Okłady czy częściowe zawijania borowinowe są stosowane jako forma termoterapii również przy przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, wątroby, dróg żółciowych i dróg oddechowych.

Przeciwwskazaniami natomiast są wszystkie podostre i ostre stany zapalne, skłonności do krwawień z narządów wewnętrznych, niewydolność krążenia, gruźlica, nowotwory łagodne i złośliwe, choroby przebiegające z gorączką, cięższe postacie nadciśnienia. Przeciwwskazaniem jest również podeszły wiek, cukrzyca, miażdżyca, niedokrwistość, stany znacznego osłabienia i wycieńczenia, niskie ciśnienie krwi oraz ciąża.

Na zabiegi borowinowe można rejestrować się w Zakładzie Rehabilitacji pod nr tel. (58) 686 02 60 w godz. od 8 do 15. Wymagane jest skierowanie na leczenie rehabilitacyjne wystawione przez lekarza.

Odsłony: 1432