Pomożesz nam – będziesz miał korzyści podatkowe

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi nowych korzyści podatkowych związanych darowiznami na rzecz podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisanych do wykazu podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 takich, jak Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

Jeśli masz wątpliwości i pytania – dopytaj proszę swojego księgowego

Numer konta, na który można wpłacać środki związane z walką i przeciwdziałaniem COVID-19 podawaliśmy również w informacji z dnia 20.03.2020

PKO BP SA Kod BIC (Swift) BPKOPLPW

PL 42 1020 1811 0000 0602 0362 3733

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

1. A. Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna

MOŻLIWE JEST POMNIEJSZENIE PODSTAWY PODATKU DZIĘKI PRZEKAZANIU DAROWIZNY NA ZWALCZANIE COVID-19

Istnieje możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o wartość darowizny (pieniężnej lub rzeczowej) przekazanej na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem, na rzecz podmiotów świadczących opiekę zdrowotną przy spelnieniu warunku podpisania pisemnej umowy darowizny, z której wynika, że darowane towary będą wykorzystane przez obdarowanego na cele związane ze zwalczaniem COVID-19 oraz podpisania dokumentu potwierdzającego przekazanie darowizny.

W przypadku darowizny przekazanej:

• do 31 grudnia 2020r.– odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200% wartości darowizny.
  • od 1 stycznia 2021r. do 31 marca 2021 r.– odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 150% wartości darowizny.
  • od 1 kwietnia 2021r. do końca trwania pandemii odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 100% wartości darowizny.

Darowizny pieniężne powinny zostać udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek płatniczy lub rachunek bankowy obdarowanego.

PODATEK VAT:

W przypadku podatku VAT, 0% stawką podatkową objęte są dokonane w okresie pomiędzy 1 lutego 2020r. a 31 sierpnia 2020r. darowizny na rzecz podmiotów takich, jak nasza placówka, których przedmiotem są:

• wyroby medyczne;
  • szkło laboratoryjne i aparatura laboratoryjna;
  • produkty lecznicze oraz substancje czynne;
  • produkty biobójcze (wyłącznie dezynfekujące);
  • testy diagnostyczne;
  • środki ochrony indywidualnej (tu: wyłącznie maski, osłony / szyby ochronne na twarz, gogle, okulary ochronne, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice).

Stawka 0% VAT może być stosowana wyłącznie pod warunkiem zawarcia odpowiedniej, pisemnej umowy darowizny między darczyńcą i obdarowanym, z której wynika, że dostarczane towary będą wykorzystane na walkę z COVID-19 (a w przypadku darowizn dokonanych pomiędzy 1 lutego 2020 r. a 25 marca 2020 r. – wystarczające jest uzyskanie pisemnego potwierdzenia dokonania darowizny).

DLACZEGO NOWE ROZWIĄZANIA SĄ KORZYSTNE?

Rozwiązania podatkowe opisane powyżej  korzystne z następujących powodów:

• przepisy pozwalają na odliczanie (także) „darowizn wstecznych”;
  • występuje mnożnik wartości darowizny;
  • z odliczenia mogą skorzystać także podatnicy PIT rozliczający się 19% podatkiem liniowym oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • odliczenia z tytułu darowizn można dokonywać na bieżąco – przy obliczaniu zaliczek w 2020 r. oraz za 2021r.;
  • preferencje przy darowiznach rzeczowych dotyczą także podatku VAT.

Najważniejsze jednak, że nowe rozwiązania podatkowe motywują do tego, co teraz najpilniejsze – do pomocy podmiotom wykonującym działalność leczniczą. Każda złotówka jest dla nas cenna!

DAROWIZNY - CO MUSISZ PRZYGOTOWAĆ

-              Zeznanie PIT-37, PIT-36, PIT-36L lub PIT-28.

-      Dowody wpłaty na rachunek (darowizna pieniężna) lub dowody, z których wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny.

-              Oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu (darowizna inna niż pieniężna).

Jeśli masz wątpliwości i pytania – dopytaj proszę swojego księgowego

Dziękujemy za wpłaty i wszelkie wyrazy wsparcia dla nas !