Pracownia ESWL  wykonuje  bezoperacyjne kruszenie kamieni w nerce i moczowodzie przy pomocy generowanej pozaustrojowo (zewnętrznie) fali uderzeniowej

ESWL  – metoda pierwszego wyboru leczenia większości przypadków kamicy układu moczowego. Nasz Szpital dysponuje najnowszej generacji urządzeniem firmy Dornier (prekursora tej metody leczenia kamicy). Zabieg wykonywany jest bezinwazyjnie. Chorego układa się tak, aby kamień poddawany kruszeniu znalazł się w miejscu skupienia fal. Lokalizacja kamienia ustalana jest przez urologa przy użyciu aparatu RTG i USG. Zabieg rozbijania kamienia trwa około 30 minut. Fala akustyczna generowana przez aparat powoduje powstawanie w nim naprężeń ściskających i rozciągających, które prowadzą do jego dezintegracji. W trakcie zabiegu i bezpośrednio po nim chory pozostaje pod opieką personelu Oddziału Urologii. W trakcie pobytu na Oddziale stosowane są leki przeciwbólowe i rozkurczowe mające na celu ułatwienie wydalenia pokruszonego złogu. W przypadku wystąpienia silnych dolegliwości bólowych po zabiegu pobyt na Oddziale może zostać wydłużony do czasu ich ustąpienia.

Zabieg jest wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia.


Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja dokonywana jest przez urologa na podstawie wcześniej wykonanych badań RTG i USG, badania bakteriologicznego (posiewu moczu) oraz badań krwi wskazujących na prawidłowe jej krzepnięcie.

Rejestracja telefoniczna:
Od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14.00

58 686 01 74
58 686 04 63 – sekretariat Oddziału Urologii

Istnieje możliwość wykonania zabiegów w trybie odpłatnych świadczeń medycznych. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje urolog – pracownik Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

ESWL Kościerzyna 2