Nowoutworzone Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius odpowiada za prawidłową realizację programu „Pomorskie Wspiera”.

Zgodnie z założeniami w projekcie może wziąć udział 3000 uczestników z całego województwa pomorskiego. Centrum oferuje wsparcie w zakresie organizacji pomocy dla uczestników projektu. Program  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w  ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa 6. Integracja, działanie 6.2. Usługi społeczne, poddziałanie: Rozwój usług społecznych). Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o. o. jako wykonawca programu będzie współpracować również z podmiotami: Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o., Szpitalami Pomorskimi sp. z o.o. oraz Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.

- Jestem dumna, że Szpitalowi Specjalistycznemu w Kościerzynie sp. z o.o. powierzono zadanie realizacji projektu „Pomorskie Wspiera”. To dla nas ogromne wyróżnienie, zważywszy na strategiczną rolę jego działania dla całego województwa pomorskiego. Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius wymiernie zwiększy dostępność do usług niezbędnych dla osób, które przechorowały Covid-19. Przypomnę, że w województwie pomorskim Covid-19 przechorowało blisko 200.000 osób, stąd tak ważne jest, aby zapewnić w szerokim zakresie dostępność usług oferowanych w ramach projektu. -mówi Marzena Mrozek, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Ideą projektu jest przeciwdziałanie i zapobieganie COVID-19. Wsparcie otrzyma 3000 uczestników z całego województwa pomorskiego, w podziale na 1500 kobiet i 1500 mężczyzn. Do programu mogą się zgłosić wszystkie osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS - CoV – 2 ( tzw. ozdrowieńcy) oraz osoby będące szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby, które jednocześnie są zagrożone wykluczeniem społecznym, głównie seniorzy (tj. osoby po 60 r. ż.), osoby z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi.

Uczestnicy programu mają zapewnione kompleksową pomoc w ramach, której mogą uzyskać poradę lekarza psychologa, fizjoterapeuty jak również otrzymać bezpośrednią pomoc od wolontariusza. Osoby zgłoszone do realizacji programu mają również możliwość skorzystania z profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom. Dla każdej osoby, biorącej udział w projekcie zostanie opracowany indywidualny plan wsparcia, który będzie określał w jaki sposób jesteśmy w stanie wspomóc każdego z uczestników.

W dniu 16.07.2021 w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Informacyjno-Koordynacyjnego Volontarius. Uruchamiona została również możliwość składania wniosków do przystąpienia w programie.

Aby wziąć udział w projekcie, należy skontaktować się z Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius:

• telefonicznie pod nr 58 686 01 00, w godz. 8.00-15.00,
  • e-mailowo: cik [AT] szpital-koscierzyna [DOT] pl,
  • osobiście, od poniedziałku do piątku w godz. 7.25-15.00: Centrum Informacyjno-Koordynacyjne Volontarius, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie (Blok A). Dla ułatwienia dojścia ustawione będzie specjalne oznakowania, kierunkujące do biura. Przed wejściem do centrum każda osoba będzie zobowiązana do dezynfekcji rąk i obowiązkowego założenia maski zasłaniając jednocześnie nos oraz usta.

W dalszym ciągu prowadzona jest rekrutacja dla osób zainteresowanych wsparciem akcji. Poszukujemy wolontariuszy, którzy chcieliby wspólnie z nami działać na rzecz realizacji założeń projektu „Pomorskie Wspiera” podejmując działania społeczne w formie indywidualnej pomocy na rzecz osób potrzebujących i znajdujących się w trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Projekt ma na celu uzupełnienie i poszerzenie w województwie pomorskim dostępnej pomocy „postcovidowej”. Wartość całkowita projektu wynosi

7 970 209,50 zł i będzie realizowany do 30.06.2023 roku.