Zespół Ratownictwa Medycznego podstacji w Starej Kiszewie odebrał nowy Ambulans.

Najnowszym nabytkiem Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. jest pojazd marki Renault Master rocznik 2021 z silnikiem o pojemności 2300 cm³ i mocy 165KM. Pojazd został bogato wyposażony w systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy Ratowników Medycznych m.in. system wspomagania nagłego hamowania i toru jazdy, a nawet system ostrzegający o nagłym pojawieniu się przeszkody przed pojazdem w martwym polu czy punkcie. Dodatkowym ułatwieniem dla kierującego karetką będzie kamera cofania, wbudowana funkcja asystenta ruszania na wzniesieniu jak również liczne czujniki np. cofania, świateł czy zmierzchu.

Niezależnie ogrzewany przedział medyczny spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i komfortu pracy personelu jak również transportu pacjenta. Na szczególną uwagę zasługuje nowa ostrzegawcza sygnalizacja świetlna i dźwiękowa będąca na wyposażeniu ambulansu, charakterystyczny lakier w kolorze żółtym i oznakowanie odblaskowe, które przygotowane zostały zgodnie z najnowszymi wymogami i normami. Wszystkie te elementy w istotny sposób wpłyną na widoczność i słyszalność pojazdu biorącego udział w akcjach ratowniczych a tym samym wpłynie to na bezpieczeństwo personelu i pacjentów poruszających się nim.

Obecnie Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. w ramach systemu posiada 4 karetki systemowe wchodzące w skład Państwowego Ratownictwa Medycznego: 1karetkę typu „S” (specjalistyczna z obsadą 3 osób, w tym: lekarza, pielęgniarza specjalisty lub ratownika medycznego oraz ratownika medycznego kierowcy) oraz 3 karetki typu „P” (podstawowa z obsadą 2 osób, w tym: o ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy). Nowy ambulans będzie stacjonować w Podstacji w Starej Kiszewie przy ul. Wyzwolenia, gdzie znajduje się zespół wyjazdowy karetek pogotowia, działający w ramach struktur Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

-Karetki szybko ulegają eksploatacji, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy wyjeżdżają do pacjentów z zakażeniem COVID-19. W czasie pandemii karetki systemowe otrzymywały więcej zgłoszeń jak również pokonywały znacznie większe odległości wynikające z konieczności transportu pacjentów do innych odległych szpitali (np. szpital w Chojnicach). Na ich kondycji wyraźnie odbiła się również konieczność wykonywania częstych dezynfekcji przy użyciu silnie działających środków chemicznych zwalczających wirusa SARS Cov-2 - mówi Jarosław Osypiuk, Koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. – Istniała już konieczność zakupu nowej karetki i wymiany wyeksploatowanej ośmioletniej, aby mieszkańcy powiatu Kościerskiego  znajdujący się w stanie zagrożenia zdrowia i życia mogli liczyć na szybką i fachową pomoc oraz transport do szpitala.

W Podstacji Stara Kiszewa przy Ośrodku Zdrowia systemowa karetka podstawowa stacjonuje od stycznia 2010r. Zespół Ratownictwa Medycznego tylko w 2020 roku stawił się do blisko 1000 wezwań, w których konieczna była natychmiastowa interwencja medyczna.

Głównym argumentem przemawiającym za koniecznością wymiany karetki systemowej podstacji w Starej Kiszewie była specyfika regionu w tym ilość interwencji, ukształtowanie terenu jak i odległości, jakie ratownicy muszą niejednokrotnie przebyć celem ratowania życia i zdrowia mieszkańców. Fabrycznie nowy ambulans będzie służył społeczności gmin t.j. Stara Kiszewa Nowa Karczma, Liniewo, Kaliska, Zblewo oraz obszarów wiejskich Czerska i Kalisk. Ponadto dodatkowo w razie nagłej i pilnej konieczności oraz potrzeby karetka może udzielać pomocy w gminach Dziemiany, Kościerzyna, Lipusz, Nowa Karczma czy Stężyca, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców i turystów tych regionów.

Warto podkreślić, że wymiana w ostatnich latach znacznej części taboru karetek transportowych SOR i karetek dla ZRM, bezpośrednio przekłada się to na komfort dla przewożonych pacjentów i poprawę warunków pracy dla personelu, jak również w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie awaryjności i kosztów eksploatacji samochodów wchodzących w skład floty Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Uroczystego poświęcenia karetki ratującej zdrowie i życie dokonał ks. Wiesław Badaszek Kapelan szpitalny. Zakup Karetki sfinansowano w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 i projektu którego celem jest wsparcie Szpitala w związku z realizacją działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych.

nowa karetka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Plik zawiera  dokumentację fotograficzną z przekazania karetki