Skorzysta z niej więcej pacjentów

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. w Placówce w Dzierżążnie osoby, które przechorowały Covid-19 mogą skorzystać z szerokiego zakresu kompleksowej rehabilitacji postcovidowej.

Dzięki rehabilitacji pacjenci, mają szansę znacznie poprawić swoją sprawność oddechową, oraz zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniową. Ponadto rehabilitacja  pozytywnie wpłynie na ich kondycję psychiczną, a wszystko to sprawi, że szybciej powrócą do pełnej sprawności.

Do tej pory z rehabilitacji po Covid-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 mcy od zakończenia leczenia. Od 19 października 2021 roku weszła w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ, która wydłuża ten okres o kolejne 6 miesięcy. W efekcie pacjenci mogą rozpoczać program rehabilitacji pocovidowej nawet 12 miesięcy od zakończenia leczenia z powodu Covid-19. Dzięki tej zmianie z ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomagają w powrocie do pełni sił po przejściu Covid-19, skorzysta jeszcze więcej pacjentów.

Według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

Podczas całego pobytu w naszym Oddziale Rehabilitacji Pocovidowej pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. W czasie turnusu wykwalifikowana kadra specjalistów stałe kontroluje postępy w powrocie pacjenta do pełni sprawności po przebytej chorobie. Skierowanie na oddział wydawane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Od momentu uruchomienia na Oddziale Rehabilitacji Pocovidowej przebywało 101 ozdrowieńców.

kolaż.jpg

Na zdjęciu : Oddział Rehabilitacji Pocovidowej w Placówce w Dzierżążnie