W dniu 25.01.2022r. w siedzibie starostwa powiatowego w Kościerzynie Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. Marzena Mrozek podpisali umowę dotacji na zakup nowej karetki.

Zgodnie z umową Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. otrzyma 445.000,00zł na zakup ambulansu klasy C, czyli najbardziej zaawansowanego rodzaju ambulansu, skonstruowanego i wyposażonego do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Przekazane środki pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. dysponuje 5 zespołami ratownictwa medycznego. Personel stanowiący obsadę karetek systemowych składa się z lekarzy, pielęgniarzy systemowych oraz ratowników medycznych. Obecnie w ramach działania systemu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. posiada 5 karetek systemowych wchodzących w skład Państwowego Ratownictwa Medycznego z czego 2 karetki typu „P” (podstawowa z obsadą 2 osób, w tym: ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy) funkcjonują jako karetki dodatkowe pozostające w gotowości do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej 12 godzin na dobę. Karetki uruchomione zostały na podstawie decyzji Wojewody Pomorskiego, w celu przeciwdziałania epidemii COVID-19 oraz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i zwiększenia dostępności do pomocy medycznej w okresie trwania pandemii. Dedykowane pojazdy wchodzą w skład dotychczasowego taboru karetek stanowiących rezerwę dla obecnie funkcjonujących karetek systemowych.

W związku ze specyfika regionu w tym ilością interwencji, ukształtowaniem terenu jak i odległości, jakie ratownicy muszą niejednokrotnie przebyć celem ratowania życia i zdrowia pacjentów pojazdy wchodzące w skład floty szpitala szybko ulegają wyeksploatowaniu. Średnio w ciągu miesiąca karetka pokonuje 3.500-4.000km. Warto podkreślić, że w czasie pandemii karetki systemowe otrzymywały więcej zgłoszeń jak również pokonywały znacznie większe odległości wynikające z konieczności transportu pacjentów do innych odległych szpitali. Ponadto na ich kondycji wyraźnie odbiła się konieczność wykonywania częstych dezynfekcji przy użyciu silnie działających środków chemicznych zwalczających wirusa SARS Cov-2. W takich warunkach zarówno sprzęt medyczny jak i tabor samochodowy szybciej traci swoją żywotność, wymagając tym samym wymiany czy częstego serwisowania z uwagi na występujące uszkodzenia.

Wymiana ambulansu medycznego w znacznym stopniu poprawi infrastrukturę wyposażenia ZRM szpitala udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego w tym przeciwdziałaniem i zwalczaniem „COVID-19” jak również zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego oraz poprawi komfort pracy medyków.

podpisanie umowy dotacji na nowy ambulans