W odpowiedzi na potrzeby zabezpieczenia zdrowotnego obywateli Ukrainy, podjęto decyzję o współpracy z Konsulem Ukrainy w Gdańsku.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. podjął działa, które mają być realnym wsparciem po obu stronach granicy.

Dzięki współpracy z Konsulem Ukrainy możemy przekazać wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Zarząd Spółki zadecydował, aby zgodnie ze swoimi możliwościami przekazać również realne, niezbędne do ratowania życia i zdrowia, wsparcie rzeczowe i sprzętowe dla szpitali prowadzących działania na terenie konfliktu-wyjaśnia Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

W dniu 4.03.2022r. została podpisana umowa darowizny pomiędzy Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie sp. o.o.  a Konsulem Ukrainy w Gdańsku, w ramach której został przekazany z zasobów własnych szpitala sprzęt medyczny m.in. defibrylatory w tym defibrylatory z monitorem funkcji życiowych,  defibrylatory półautomatyczne, urządzenie do ładowania i rekondycjonowania akumulatorów do defibrylatorów oraz respirator z butlą tlenową i reduktorem. Ponadto został przekazany łącznie pakiet 100 plecaków i toreb medycznych z pełnym wyposażeniem, niezbędnym do udzielania pierwszej pomocy medycznej w zdarzeniach zbiorowych, o łącznej wartości blisko 50.000zł. Całość darowizny została przekazana  w dniu 9.03.2022 do magazynu Konsula, skąd następnie zostanie przetransportowana do szpitali w regionie Odessy.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. zgłosił swoją gotowość do pomocy osobom rannym w wyniku starć militarnych, żołnierzom, cywilom, w tym kobietom i dzieciom. Na chwilę obecną deklarowanych jest 69 miejsc szpitalnych. W celu usprawnienia komunikacji został powołany koordynator pomocy lek. Maciej Gostkowski, który ściśle współpracuje z władzami lokalnymi w zakresie zabezpieczenia i organizacji bezpłatnych świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy którzy przybyli z Ukrainy po rozpoczęciu działań wojennych.

W zakres pomocy oferowanej przez Szpital, wchodzą usługi wynikające z pilnej potrzeby medycznej i niezbędnej kontynuacji leczenia przewlekłego, a w szczególności: stany nagłe, ostre choroby infekcyjne, choroby przewlekłe wymagające kontynuacji leczenia, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, badania diagnostyczne, leczenie szpitalne, opieka okołoporodowa, pomoc psychologiczna i psychiatryczna szczepienia w tym szczepienia p/ Covid-19.

Szpital aktualnie prowadzi rekrutację dla osób chętnych i posługujących się językiem ukraińskim, które w razie konieczności chciałby pomóc przy kontakcie z pacjentem obcojęzycznym. Wolontariuszy poszukujemy do pracy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziałach oraz poradniach przyszpitalnych. Wśród naszego personelu jest osoba, która biegle posługuje się językiem ukraińskim i jest bezpośrednio zaangażowana w pomoc  dla obywateli Ukrainy, w tym przełamywanie barier językowych. Ponadto na wyposażeniu szpitala znajdują się translatory do obsługi osób obcojęzycznych.

Troska, odwaga, odpowiedzialność to wartości, które są nierozerwalnie związane z naszą codzienną pracą. Pracownicy szpitala w odpowiedzi na ogłoszenie Starostwa Powiatowego w Kościerzynie, zorganizowali we własnym zakresie zbiórkę rzeczową dla dzieci z 6 domów dziecka na Ukrainie, które zmuszone do opuszczenia swojej ojczyzny i przyjechały do placówek zorganizowanych na terenie powiatu kościerskiego. Ponadto personel medyczny jest w stałym kontakcie z kierownictwem ośrodków w celu zabezpieczenia ich potrzeb zdrowotnych.

Zarząd Spółki oraz pracownicy są myślami z obywatelami Ukrainy, a swoimi działaniami będą zgodnie ze swoimi możliwościami wspierać potrzebujących.

img 20220307 122224