Gmina Kościerzyna przekazała środki na budowę i wyposażenie kościerskiego hospicjum.

W dniu 29.03.2022r. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. została podpisana umowa dotacji celowej z Gminą Kościerzyna. Zgodnie z umową, na budowę nowoczesnego Hospicjum Stacjonarnego została przekazana kwota 160.000,00zł.

Jeszcze w tym roku Hospicjum, które dotychczas funkcjonowało w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie zmieni swoją siedzibę. Przeniesione zostanie z drugiego pietra głównego budynku szpitala do osobnego pawilonu po byłej pralni i kuchni, gdzie powstaną nowoczesne wnętrza w pełni dostosowane do potrzeb osób terminalnie chorych i ich rodzin. 

Dzięki zaangażowaniu wszystkich darczyńców wspólnie mamy możliwość stworzyć miejsce, w którym osoby cierpiące zostaną otoczone opieką medyczną, psychologiczną i duchową  oraz będą mogły spędzić ten trudny dla nich czas w komfortowych warunkach. Powstanie nowoczesne Hospicjum w lepszym standardzie, z lepszym zapleczem magazynowo-edukacyjnym, ale też i pomieszczeniami dla wolontariatu i hospicjum domowego. Modernizacja budynku po byłej pralni i kuchni na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego, ma na celu zwiększenie bazy łóżkowej w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na usługi z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej w naszym regionie. Nowa lokalizacja Hospicjum w dalszym ciągu będzie znajdowała się obszarze funkcjonowania szpitala co zapewni możliwość udzielenia specjalistycznej opieki w każdym czasie bez konieczności przewożenia pacjenta do innej jednostki. Obszar całej inwestycji to prawie 700 m2, a sale mające bezpośredni dostęp do wydzielonych części ogrodu zimowego o łącznej powierzchni blisko 60m2 pozwolą pacjentom zaznać spokoju i spędzić czas z bliskimi w przyjaznym otoczeniu.

Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi, dlatego też prowadzone przez szpital działania mają na celu podwyższenie komfortu pobytu i jakości życia pacjentów chorujących na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu przyczynowemu choroby i podkreślić że hospicjum to również życie.

Szacowany koszt inwestycji na ten moment wyniesie 4,5 mln zł. W odpowiedzi na nasze prośby, swoją pomoc zadeklarowały wszystkie Gminy Powiatu Kościerskiego, Miasto Kościerzyna, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie oraz Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Wsparcie finansowe przeznaczone na cele związane z dostosowaniem pomieszczeń dla Hospicjum przekazali (dane na dzień 29.03.2022r.):

  • ·         Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wsparcie w wysokości 1,1 mln zł,
  • ·         Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie wsparcie w wysokości 1,3 mln zł,
  • ·         Gmina Lipusz wsparcie w wysokości 38.000,00 zł,
  • ·         Gmina Liniewo wsparcie w wysokości 20.000,00 zł,
  • ·         Gmina Stara Kiszewa wsparcie w wysokości 70.000,00 zł,
  • ·         Gmina Nowa Karczma 71.000,00zł,
  • ·         Gmina Kościerzyna 160.000,00zł.

Tylko dzięki wspólnej mobilizacji i włączeniu się osób dobrego serca możliwe będzie ukończenie budowy jeszcze w tym roku. Szpital uruchomił specjalne konto dedykowane budowie nowoczesnego hospicjum w Kościerzynie, wpłat może dokonać każda osoba, dla której nie  jest obojętny los chorych.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. ul. A. Piechowskiego 36 Kościerzyna

PKO BP 81 1020 1811 0000 0202 0385 0401

tytułem „BUDUJEMY HOSPICJUM”.

Dziękujemy za otrzymana pomoc. Jesteśmy już tak blisko realizacji projektu i uruchomienia nowego kościerskiego hospicjum. Razem możemy zmienić tak wiele!

gmina koscierzyna

Na zdjęciu: Podpisanie umowy dotacji celowej pomiędzy osobami reprezentującymi Gminę Kościerzyna i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.