Podpisano umowę na realizacje kolejnego etapu projektu Pomorskie e-zdrowie.

Liderem projektu Pomorskie e-zdrowie jest Województwo Pomorskie. 8 kwietnia w siedzibie Samorządu Województwa Pomorskiego podpisano w sumie14 umów na łączną wartość ponad 110 mln zł. Jedną z nich o wartości ponad 5,35 mln zł podpisał Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. z wykonawcą CompuGroup Medical Polska oraz COMP S.A.

Projekt Pomorskie e- Zdrowie to regionalny system, który ma stanowić platformę integrującą podmioty lecznicze uczestniczące w projekcie z krajowymi systemami e-Zdrowia. Realizowany jest w latach 2016-2023. Nowoczesny system ma uzupełnić rozwiązania e-Zdrowia wprowadzone na poziomie krajowym. Powstanie m.in. portal pacjenta z dostępem do informacji medycznej dla pacjentów i ich rodzin wraz z możliwością zdalnej rejestracji.  Ma być również stworzony system długoterminowej archiwizacji dokumentacji medycznej. Wszystko to pozwoli na pełne ucyfrowienie działalności naszego podmiotu leczniczego. Co ważne, system zostanie wyposażony w mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo dostępu do danych medycznych. Do tej pory wybudowano sieć teleinformatyczną wraz z niezbędnym sprzętem oraz serwerownie, kolejnym etapem jest wdrożenie systemów informatycznych i platformy regionalnej. Konieczne będzie wprowadzenie nowych systemów zarządzających zarówno procesem leczenia, jak i funkcjonowaniem części administracyjnej Szpitala.

Projekt „Pomorskie e-Zdrowie" przewiduje rozbudowę oraz modernizację systemów informatycznych wraz z niezbędną infrastrukturą i koniecznymi szkoleniami w 14 pomorskich podmiotach leczniczych, dla których Województwo Pomorskie jest organem tworzącym. Celem głównym projektu „Pomorskie e-Zdrowie" jest poprawa jakości i dostępności usług medycznych świadczonych na obszarze województwa pomorskiego oraz poprawa efektywności pomorskich podmiotów leczniczych.

Rezultatem projektu „Pomorskie e-Zdrowie" będzie wdrożenie interoperacyjnych i zintegrowanych systemów e-zdrowia (wraz z niezbędną do ich funkcjonowania infrastrukturą) z zakresu: tworzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, zarządzania, diagnostyki, terapii, logistyki, bezpieczeństwa, systemu informacji dla pacjentów i ich rodzin, platformy wymiany informacji, badania zadowolenia pacjenta, monitorowania zdarzeń niepożądanych, archiwizacji oraz integracji lokalnych i krajowych systemów informatycznych ochrony zdrowia.

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 7 – Zdrowie, Działanie 7.2 – Systemy Informatyczne i Telemedyczne, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zdjęcie pomorskie.eu