Miasto Kościerzyna przekazało wsparcie finansowe w postaci dotacji celowej na budowę Hospicjum

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. prowadzi aktualnie budowę nowoczesnego i w pełni dostosowanego do potrzeb osób terminalnie chorych i ich rodzin Hospicjum Stacjonarnego. Działania prowadzone przez Szpital mają na celu podwyższenie komfortu pobytu i jakości życia pacjentów chorujących na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu przyczynowemu choroby. Pomoc w realizacji zadania pn. „Dostosowanie pomieszczeń po byłej pralni i kuchni na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego – Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o.” otrzymaliśmy od Gminy Miejskiej Kościerzyna, która przekazała już kwotę 140.000,00zł i deklaruje dalsze wsparcie inwestycji, dzięki której stworzone zostanie miejsce, w którym osoby cierpiące będą otoczone opieką medyczną, psychologiczną i duchową oraz będą mogły spędzić ten trudny dla nich czas w komfortowych warunkach.

-Mimo trudnej sytuacji na rynku, Radni Miejscy przychylili się do prośby i zgodzili się na przyznanie środków na tak szczytny cel, jakim jest Hospicjum. Za to bardzo dziękuję – podkreślał Michał Majewski burmistrz Miasta Kościerzyna

Kościerskie Hospicjum zostało zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb osób dotkniętych nieuleczalną chorobą nowotworową i zapewnieniu im w pełni bezpłatnej, profesjonalnej opieki medycznej. Inwestycja zakłada adaptację pomieszczeń po byłej pralni i kuchni szpitala, które stanowią osobny pawilon poza budynkiem głównym szpitala. Nowa lokalizacja Hospicjum w dalszym ciągu będzie znajdowała się obszarze funkcjonowania szpitala co zapewni możliwość udzielenia specjalistycznej opieki w każdym czasie bez konieczności przewożenia pacjenta do innej jednostki. Wejście do budynku będzie pozbawione barier architektonicznych ułatwiając tym samym dostęp do placówki osobom niepełnosprawnym.

W nowo powstałym Hospicjum będzie znajdywało się 9 sal dwu łóżkowych i 2 sale jedno łóżkowe, w tym 7 sal dwu łóżkowych będzie miało bezpośredni dostęp do ogrodu zimowego o łącznej powierzchni 60 m2. Rozmieszczenie pomieszczeń i dostęp do własnej części ogrodu zimowego zapewni chorym chwile ukojenia i wytchnienia w otoczeniu zieleni. Jednocześnie rozwiązanie to umożliwi przebywanie w gronie najbliższych w komfortowym otoczeniu. Każdy z pokoi będzie wyposażony w nowoczesne łóżka dostosowane do potrzeb pacjentów i wyposażenie umożliwiające rodzinie i bliskim czuwanie przy chorym. Wyznaczone zostaną również pomieszczenia z przeznaczeniem dla Hospicjum domowego.

- Kościerskie Hospicjum pełni istotną rolę na mapie zdrowotnej naszego regionu. Dzięki modernizacji budynku na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego zwiększona zostanie baza łóżkowa w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na usługi z zakresu opieki hospicyjnej i paliatywnej w naszym regionie. Taką potrzebę dostrzegli również włodarze Miasta Kościerzyna, którzy zawsze starają się wspierać działania naszego podmiotu leczniczego w trosce o pacjentów i mieszkańców regionu, za co serdecznie dziękujemy. Choroby i cierpienia towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia i wpisują się w ludzkie życie w różny sposób, dlatego zawsze podkreślamy, że Hospicjum to też życie. Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi, dlatego podwyższenie komfortu pobytu i jakości życia pacjentów hospicyjnych ma dla wszystkich tak ogromne znaczenie – podkreśla Marzena Mrozek prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Pomoc w realizacji tego zadania zadeklarowały wszystkie Gminy Powiatu Kościerskiego, Miasto Kościerzyna, Starostwo Powiatowe w Kościerzynie oraz Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Wsparcie finansowe przeznaczone na cele związane z dostosowaniem pomieszczeń dla Hospicjum przekazali (dane na dzień 12.04.2022 r.):

  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wsparcie w wysokości 1,1 mln zł
  • Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej w Kościerzynie wsparcie w wysokości 1,3 mln zł.
  • Gmina Lipusz wsparcie w wysokości 38.000,00 zł,
  • Gmina Liniewo wsparcie w wysokości 20.000,00 zł,
  • Gmina Stara Kiszewa wsparcie w wysokości 70.00,00 zł,
  • Gmina Nowa Karczma 71.000,00zł,
  • Gmina Wiejska Kościerzyna 160.000,00zł,
  • Powiat Kościerski 300.000,00zł.
  • Gmina Miejska Kościerzyna 140.000,00zł

Zakończenie inwestycji przewiduje się jeszcze w tym roku. Szacowany koszt inwestycji na ten moment wyniesie ok 4,5mln zł. Po uwzględnieniu wszystkich deklaracji pomocy i otrzymanego już wsparcia, aby zakończyć modernizację i wyposażyć nowe hospicjum potrzebna jest jeszcze kwota ok 711.000,00zł. Każda osoba, dla której nie jest obojętny los chorych może dołożyć swoją cegiełkę pod budowę Kościerskiego Hospicjum. W tym celu Szpital stworzył specjalne konto:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. ul. A. Piechowskiego 36 Kościerzyna PKO BP 81 1020 1811 0000 0202 0385 0401 tytułem „BUDUJEMY HOSPICJUM”.

Jesteśmy już tak blisko realizacji projektu i uruchomienia nowego kościerskiego hospicjum. Razem możemy zmienić tak wiele!

277851863 516852986753563 7658807607390925738 n