Nowoczesne hospicjum w kościerskim szpitalu - coraz bliżej. Tym razem szpital otrzymał na ten cel wsparcie finansowe w wysokości 44.400zł od Gminy Dziemiany.

- Dostrzegając potrzeby i zmiany, jakie w szpitalu zachodzą i mocno je akceptując, staramy się pomóc, jak to tylko możliwe - powiedział Leszek Pobłocki, Wójt Gminy Dziemiany, który dodatkowo bardzo pozytywnie ocenił to wszystko, co aktualnie dzieje się w kościerskiej lecznicy. 

Nowoczesne hospicjum stacjonarne to bardzo ważna inwestycja. Kolejna pomoc ze strony samorządu terytorialnego znów przybliżyła nas do tego, abyśmy mogli zapewnić pacjentom maksymalny komfort w sytuacji, gdy wyczerpały się już wszystkie inne sposoby leczenia, a najważniejsze stało się godne i komfortowe odejście - bez bólu, cierpienia i upokorzenia.

- Doskonale wiemy, na czym polega idea funkcjonowania takiego miejsca jak Hospicjum – powiedziała Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. - Pomaga ono osobom, które zakończyły proces leczenia onkologicznego, ale wymagają leczenia głównie przeciwbólowego, wspomagającego, ale także wsparcia psychoonkologicznego.

Poza rozbudowywanym właśnie Hospicjum Stacjonarnym, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oferuje również pacjentom świadczenia z zakresu Hospicjum Domowego.

- Dopóki pacjent wraz z rodziną jest wstanie radzić sobie z chorobą w domu, to szpital pomaga w ramach domowego hospicjum. W tej sytuacji cały nasz interdyscyplinarny zespół bierze udział w opiece nad osobą chorą – mówi prezes Marzena Mrozek. - Hospicjum stacjonarne to z kolei doskonałe uzupełnienie hospicjum domowego. Jest ono także zapleczem dla innych naszych szpitalnych oddziałów specjalistycznych.

Hospicjum, poza infrastrukturą, to przede wszystkim ludzie i to oni mają decydujący wpływ na komfort życia pacjenta.

- Godne odejście, bo taka w zasadzie jest rola hospicjum, to nasza idea, a pomaga w tym niezwykle empatyczny zespół oddziału hospicyjnego, za co jestem mu bardzo wdzięczna – powiedziała prezes Marzena Mrozek.

Szpital w Kościerzynie na tyle dobrze współpracuje z lokalnymi samorządami, że te bardzo chętnie udzielają mu finansowego wsparcia rozmaitych inwestycji. Tak jest właśnie w przypadku rozbudowy Hospicjum Stacjonarnego.

- Samorządy powiatu kościerskiego reagują na postulaty i pomysły zarządów i dyrekcji placówek opieki zdrowia i staramy się pomagać, mimo, że funkcjonowanie takich placówek jak szpital specjalistyczny, jest poza naszą jurysdykcją – powiedział Leszek Pobłocki, Wójt Gminy Dziemiany.

Samorządy dostrzegają i pozytywne oceniają zmiany zachodzące aktualnie w kościerskim szpitalu.

- Dostrzegamy potrzeby i zmiany, jakie w szpitalu zachodzą i mocno je akceptując, staramy się pomóc, jak tylko to możliwe. Jako samorządy powiatu kościerskiego jesteśmy pełni podziwu dla aktualnej sytuacji w szpitalu – powiedział Wójt Gminy Dziemiany. - Wiemy, że bywało tu różnie, ale dzisiaj szpital jest na bardzo dobrej drodze. Sądzę, że jest to zasługa wszystkich tych, którzy aktualnie kierują szpitalem, ale także całej społeczności powiatu.

 Co niezwykle istotne, na co samorządowcy bardzo zwracają uwagę - środki pomocowe kierowane do kościerskiego szpitala, są wydatkowane w sposób bardzo efektywny.

- Skutek tej pomocy jest rzeczywisty, to nie są pieniądze wrzucone do studni, gdzie nie widać, co z nich powstało – stwierdził wójt Leszek Pobłocki. - Dzisiaj każda inicjatywa zarządu, pani prezes i wszystkich, którzy kierują szpitalem, to konkrety. Można to odczuć i odczuwają to wszyscy ci, którzy są potencjalnymi pacjentami szpitala.

Wójt Gminy Dziemiany docenił także funkcjonowanie kościerskiego szpitala w całej społecznej strukturze.

- Funkcjonujący dzisiaj zarząd szpitala potrafi zrozumieć i wyczuć tempo, w jakim funkcjonują wszystkie inne struktury poza służbą zdrowia i w to tempo się wpisuje. Widać to nie tylko będąc w szpitalu, ale nawet przejeżdżając obok. Szpital raz że wygląda inaczej, a dwa że funkcjonuje inaczej. Ze swojej strony mogę tylko pogratulować zarządowi takich działań i wierzę, że przyszłość przed kościerskim szpitalem specjalistycznym jawi się w naprawdę pięknych barwach – powiedział Leszek Pobłocki.

Aby osiągnąć dobre efekty, należy zrozumieć, że szpital to dobro należące do nas wszystkich.

- Bardzo dziękuję za tak wysoką ocenę funkcjonowania zarządu szpitala, jaką otrzymuję od samorządowców. To efekt kilkuletniej pracy, podczas której starałam się pokazać samorządom terytorialnym, że szpital jest nas wszystkich, że są tu pacjenci właściwie ze wszystkich gmin, całego powiatu kościerskiego, ale także spoza niego. Ale przede wszystkim, że dobro pacjenta jest najważniejsze i żebyśmy to wszyscy poczuli empatycznie. Rozmowa, pokazanie szpitala jako miejsca otwartego, pomocnego – to niezwykle ważne. Szczególnie w pandemii chyba wszyscy zdaliśmy egzamin. W efekcie spojrzenie na nas jeszcze się poprawiło. Bardzo za to dziękujemy – powiedziała prezes Marzena Mrozek.

 

 

 

 

Previous Next Play Pause
1 2 3 4