Dr hab. n med. Wojciech Makarewicz został zaproszony do udziału w Konferencji, podczas której jako  ekspert w chirurgii laparoskopowej dzielił się własnymi doświadczeniami - jak skutecznie uniknąć zdarzeń niepożądanych w chirurgii bariatryczno-metabolicznej.

W dniach 12-13 maja 2022r. w Białymstoku odbyła się XIV Konferencja naukowo-ekspercka pn. „Zdarzenia niepożądane w wideochirurgii” organizowana przez I Klinikę Chirurgii Ogólnej i Endokrynologiczną UMB. W konferencji uczestniczyło ponad 150 chirurgów z całej Polski i Europy, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę w zakresie chirurgii bariatryczno-metabolicznej.

Tradycyjnie Konferencję poprzedzały dwudniowe warsztaty dedykowane zaawansowanym zabiegom laparoskopowym, podczas których zaprezentowano operacje zarówno przepuklin rozworu przełykowego, jak również guzów nadnerczy oraz jelita grubego, a także rewizyjne zabiegi otyłości.  Część uczestników mogła oglądać zabiegi na sali operacyjnej, pozostali korzystali z transmisji online, gdzie mogli również zadawać pytania, na które na bieżąco odpowiadał dany lekarz operujący.

Specjaliści Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. często biorą udział w konferencjach jako wykładowcy i eksperci, pomagający wdrożyć nowe rodzaje operacji w innych ośrodkach chirurgicznych. Podczas tegorocznej konferencji dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz na co dzień kierujący Oddziałem Chirurgicznym z P/O Chirurgii Onkologicznej, podczas swojego wystąpienia dzielił się cennymi doświadczeniami dotyczącymi możliwości unikania zdarzeń niepożądanych podczas operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.

W ciągu roku w Oddziale Chirurgicznym z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej laparoskopowo  wykonywanych jest blisko 1000 zabiegów, w tym ok 200 cholecystektomii. W 2021r. klasyczna cholecystektomia zastosowana została jedynie w 41 przypadkach. Dzięki inwestycjom w nowoczesny sprzęt oraz posiadaniu doświadczonej, wysoko wykwalifikowanej kadry specjalistów laparoskopia jest obecnie najczęściej stosowaną metodą operacyjno-diagnostyczną w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.. Metoda laparoskopowa pozwala na pełną diagnostykę i leczenie zmian patologicznych w jamie brzusznej.

-Główną zaletą metody laparoskopowej jest mało inwazyjność. Po takiej operacji na ciele pacjenta pozostaje kilka centymetrowych blizn, zamiast jednej dużej. Chorzy nie używają środków  przeciwbólowych i wracają do sprawności praktycznie w trzeciej, czwartej dobie - mówił dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz Ordynator Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej

W wystąpieniu dotyczącym zdarzeń niepożądanych przy cholecystektomii nasz ekspert podkreślał, że powikłania po zabiegach laparoskopowych są niespodziewane, niepożądane. Najpoważniejsze powikłanie w przypadku wycięcia woreczka żółciowego to kalectwo dróg żółciowych, wynikające z trudnej i  nieprzewidywalnej anatomii więzadła wątrobowo-dwunastniczego. W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. w Oddziale Chirurgicznym z P/O Chirurgii Onkologicznej w okresie od 1999r. zaobserwowano jedynie 3 przypadki kalectw dróg żółciowych, co stanowi niezwykle niski odsetek  0,06% wszystkich wykonanych cholecystektomii.

Podczas konferencji specjaliści opowiadając o własnych doświadczeniach, jakie spotkały ich w ramach praktyki lekarskiej, poddają wnikliwej analizie konkretne nietypowe przypadki co pozwala na  podnoszenie wiedzy i umiejętności zespołów chirurgicznych, tym samym zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego  pacjentów.

279771256 5465296640161616 9065300982436364910 n

281221452 367747538652469 5979381814131531653 n