Listopad został uznany na całym świecie jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Movember to akcja, która zwraca uwagę na problemy zdrowotne mężczyzn, zwłaszcza raka jądra i prostaty. Kampania jest organizowana w wielu miejscach na świecie w listopadzie. Od 2004 r. Fundacja Movember organizuje eventy w Australii i Nowej Zelandii. W 2007 r. akcja odbyła się także w Irlandii, Kanadzie, Czechach, Danii, Salwadorze, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Południowej Afryce, na Tajwanie i w Stanach Zjednoczonych.

Każdy może przyłączyć się do akcji wystarczy symbolicznie zapuścić wąsy. Zarost naturalny lub doklejony stanowi znak solidarności z chorującymi, jak również ma wzbudzić ciekawość otoczenia, zapoczątkować dyskusję dotyczącą profilaktyki oraz zmienić podejście mężczyzn do zdrowia i przełamać wstyd związany z badaniami.

Każda wcześnie wykryta zmiana zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do aktywności. Dlatego też nigdy nie powinno się rezygnować z badań profilaktycznych czy lekceważyć sygnałów, które wysyła nam organizm- przekonuje dr Karol Sasim lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Urologii Onkologicznej

Największa zachorowalność na nowotwory jądra przypada między 20. a 40. r. ż. Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn.

Wśród niepokojących symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, lekarze wymieniają m.in.:

  • niebolesną opuchliznę jądra,
  • zmiany w konsystencji jądra,
  • obecność guzka w jądrze,
  • pobolewanie jądra,
  • uczucie dyskomfortu w mosznie,
  • w przypadku trwającego procesu zapalnego – ból jądra.

W wychwyceniu pierwszych objawów rozwijającej się choroby pomaga regularne samobadanie jąder.

Jak to zrobić?

  1. Dokładnie sprawdź powierzchnię jąder.
  2. Poprzekładaj jądra w dłoniach oceniając ich strukturę i konsystencję.
  3. Sprawdź czy w obrębie jąder wyczuwasz zgrubienie, bolesność, obrzęk albo zmiany o charakterze guza.
  4. Sprawdź, czy w mosznie obecny jest płyn.
  5. Pamiętaj, że choroba może manifestować się również niespecyficznymi objawami tj. bólem podbrzusza.
  6. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę.

Ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że dotyka 50% mężczyzn w grupie wiekowej 60-70 lat. W wiekszości przypadków przebiega bezobjawowo. Każdy mężczyzna, który ukończył 40 r. ż. powinien wykonać badanie PSA, a po 50 r.ż. i odwiedzić urologa. Czynnikami ryzyka są: obciążenia rodzinne (rak stercza w rodzinie), otyłość i dieta wysokotłuszczowa, palenie papierosów, narażenie na androgeny (męskie hormony płciowe).

Warto skorzystać z okazji i zadbać o zdrowie. Zachęcamy do badania przesiewowego w kierunku raka stercza i wykonanie oznaczenia PSA chociażby podczas „Białego Dnia 2.12.2022r.” - pierwszych 100 panów będzie mogło otrzymać voucher na bezpłatne badanie krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

Ponadto w ramach programu pilotażowego "Profilaktyka 40 plus" realizowanego w naszym szpitalu, mężczyźni powyżej 40 roku życia mogą zbadać ten parametr bezpłatnie. Aby zakwalifikować się do programu wystarczy odpowiedzieć na pytania ankietowe za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Jeśli pacjent posiada już e-skierowanie, należy umówić się na bezpłatne badanie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o. telefonując pod numer 58 686 03 00

Więcej na "Profilaktyka 40 plus"