Pragniemy poinformować, iż w ramach projektu „MODEL DOM– skalowanie innowacji społecznej” realizowany przez Partnerstwo w składzie: DGA Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu (Lider) oraz FUNDACJĘ WSPIERANIA ZDROWIA DZIECI I MŁODZIEŻY (Partner), został nam powierzony Grant  pn. „MODEL DOM w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp.z o.o." w wysokości 79 950 zł . Jesteśmy jedyną placówką w województwie pomorskim, której udało się uzyskać ten grant.

Model Dom koncentruje się na dostarczeniu opiekunom dzieci z chorobą nowotworową nowych narzędzi, które umożliwią wykorzystanie zasobów własnej rodziny i najbliższego otoczenia w pracy z dzieckiem onkologicznym, a w konsekwencji pomogą również dziecku. Głównym elementem projektu jest wzrost wiedzy i zwiększenie świadomości lokalnych pracowników instytucji pomocy społecznej, psychologów, pedagogów, terapeutów, partnerów społecznych oraz nauczycieli na temat możliwości i sposobów wspierania przez środowisko lokalne rodzin, które borykają się z tym problemem.

PHOTO 2023 01 31 12 36 28

Pierwszym etapem będzie praca z rodziną w placówce medycznej, mająca na celu przygotowanie do opuszczenia stałego lub tymczasowego szpitala oraz współpraca z psychologiem szpitalnym, który pracował z dzieckiem i jego opiekunem. Kolejnym krokiem będzie praca z rodziną w domu, opieka nad rodziną w początkowym okresie adaptacji oraz współpraca z psychologiem szpitalnym, który pracował z dzieckiem i jego rodziną, weryfikacja w środowisku rodzinnym wstępnej diagnozy, nawiązanie współpracy z lokalnym psychologiem/pedagogiem/terapeutą (w zależności od potrzeb), stopniowe przekazanie rodziny lokalnemu środowisku pod obserwacją psychologa szpitalnego. Etap kończy się przygotowaniem indywidualnego planu pracy opartego o zdiagnozowane zasoby dla rodziny objętej wsparciem. Końcową fazą projektu będzie praca rodziny w domu, jest to etap, w którym rodzina wdraża przygotowane rozwiązania przy współpracy z psychologiem lokalnym lub innym specjalistą, lokalnymi instytucjami wspierającymi rodziny/opiekunów pod opieką psychologa szpitalnego (ewentualne konsultacje, porady, wsparcie itd.), wdrażanie treningu kompetencji rodzicielskich lub treningu ekonomicznego. Realizowany również będzie monitoring zmiany postaw oraz umiejętności u rodziców/opiekunów dzieci.

Cele które pragniemy osiągnąć poprzez realizację grantu, to wzmocnienie roli i umiejętności opiekunów dzieci onkologicznych, które przyczyniają się do poprawy ich jakości życia w trakcie i po zakończeniu leczenia. Celem pośrednim będzie wzrost wiedzy i zwiększenie świadomości lokalnych pracowników instytucji pomocy społecznej, psychologów, pedagogów, terapeutów, partnerów społecznych oraz nauczycieli i uczniów na temat możliwości i sposobów wspierania przez środowisko lokalne dzieci dotkniętych chorobą nowotworową oraz ich opiekunów.