Dziś Dzień Chorób Rzadkich #RareDiseaseDay #rarediseaseday2023

Zależy nam na podniesieniu świadomości na temat chorób rzadkich i ich wpływu na życie pacjentów wśród społeczeństwa.

Ich wspólnym mianownikiem jest bardzo niska częstość występowania - chorobę uznaje się za rzadką, jeśli dotyka ona nie więcej niż 1 osobę na 2 tys. Szacuje się, że choroby rzadkie dotykają 6-8% populacji każdego kraju, natomiast w Polsce problem ten dotyczy od 2,3 – 3 mln osób. Dodatkowo ich diagnoza jest trudna i trwa czasami wiele lat.

Do tej pory odkryto około sześciu tysięcy chorób rzadkich. Większość z nich wynika z przyczyn genetycznych, a jedynie około 20 procent jest skutkiem alergii, wirusów czy innych chorób np. nowotworowych.

Leczenie można zastosować tylko w przypadku od 200 do 300 chorób. Osoby cierpiące na pozostałe schorzenia mogą liczyć jedynie na doraźną pomoc i rehabilitację.

Choroby rzadkie najczęściej dotykają dzieci, dlatego do solidarności i wsparcia kampanii społecznej zachęca dziś personel medyczny Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie - lek. med. Marta Falkowska oraz lek. med. Magdalena Ratajczyk-Kiepek lekarze rehabilitacji medycznej oraz Liwiusz Schroeder kierownik Zakładu Rehabilitacji.

Projekt bez tytułu 9