Każda mama rodząca w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie otrzyma w prezencie wyjątkowy rożek niemowlęcy. Podarunek ma charakter symboliczny – pragniemy pokazać, że pacjentki Oddziału Położniczego nie pozostają same w nowej roli, a my chcemy je dodatkowo wesprzeć w tym okresie.

- Już od dłuższego czasu myśleliśmy nad rodzajem prezentu dla naszych przyszłych mam. Radość na twarzach pacjentek pokazuje, że dokonaliśmy właściwego wyboru – mówiła Marzena Mrozek Prezes Zarządu w trakcie przekazywania pierwszych rożków na oddziale.

Rożki niemowlęce są praktycznym i użytecznym prezentem dla mam i ich dzieci. Mogą być używane do karmienia dziecka i pomóc w utrzymaniu higieny podczas karmienia.

- Jestem mile zaskoczona… Rożek jest piękny, z pewnością będzie w stałym użytku. – mówiła jedna z pacjentek.

Mamy nadzieję, że ta nowa tradycja na stałe zagości w naszym Oddziale i będzie cieszyła się niesłabnącym powodzeniem.

Rożki zostały wykonane na zlecenie szpitala przez kościerskie Stowarzyszenie LOS.

Przedsiębiorstwo społeczne Stowarzyszenie LOS specjalizuje się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jego pracownikami są absolwenci kursów realizowanych przez Centrum Integracji Społecznej w Kościerzynie.

---

Oddział Ginekologiczno-Położniczy z pododdziałem Patologii Ciąży działa nieprzerwanie od 1999 roku. Jest w nim zatrudnionych dziesięciu specjalistów II-go stopnia oraz czterech lekarzy w trakcie specjalizacji. Na Oddziale istnieje możliwość odbywania specjalizacji w zakresie Położnictwa i Ginekologii na dwóch akredytowanych miejscach szkoleniowych.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny udziela świadczeń medycznych w zakresie:

- obsługi porodów i opieki okołoporodowej,

- patologii ciąży,

- porodów rodzinnych,- zabiegów ginekologicznych w pełnym zakresie, za wyjątkiem zabiegów onkologii ginekologicznej,

- działalności dydaktyczno-szkoleniowej dla lekarzy stażystów i w trakcie specjalizacji,

- promocji zdrowia dla pacjentek.

Trakt porodowy

Prowadzimy porody aktywne z dowolną i najbardziej fizjologiczną pozycją. Oferujemy farmakologiczne i niefarmakologiczne metody uśmierzania bólu oraz znieczulenie zewnątrzoponowe w trakcie porodu. Istnieje także możliwość odbywania porodów rodzinnych.

Podczas porodu stan zarówno ciężarnej jak i płodu jest nieprzerwanie monitorowany i kontrolowany przez wykwalifikowany zespół lekarzy i położnych.

Położnictwo Aseptyczne

Oddział działa w systemie „rooming-in” (oddział matki i dziecka, gdzie matka wraz z noworodkiem przebywają stale razem, podczas pobytu w szpitalu). Jest to styl opieki położniczej, który sprzyja karmieniu piersią. Dzięki temu kobieta łatwiej adaptuje się do roli matki, a noworodki mają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Oddział dysponuje osiemnastoma łóżkami dla pacjentek w salach jedno- i dwuosobowych z łóżeczkami dla noworodków oraz salami pooperacyjnymi.

IMG_1496-min
IMG_1493-min