Niecodzienna okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy - Konferencja Edukacyjna zorganizowana z okazji II Rocznicy Powstania Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, I Poziom Referencyjny za nami.

- W imieniu Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, serdecznie witam wszystkich Państwa. Bardzo dziękuję, że jesteście dziś z nami. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować Pani Marszałkini Agnieszce Kapale-Sokalskiej, która dofinansowała ośrodki środowiskowe, również nasze, poprzez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - każdy z tych ośrodków otrzymał bowiem kwotę 35.000,00 złotych na zakup odpowiednich narzędzi psychologicznych i diagnostycznych. - mówiła Prezes Zarządu Marzena Mrozek. - Mam przyjemność zarządzać tym szpitalem od 2018 roku. Przez cały ten czas dokładamy wszelkich starań by wachlarz świadczonych przez nas usług cały czas się rozszerzał - dzisiejsze święto jest tego dowodem. – dodała.

- Jesteśmy w trakcie trwania reformy psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży, która zakłada odbarczenie oddziałów stacjonarnych. W myśl tej reformy powstają ośrodki opieki na trzech poziomach referencyjnych – tłumaczyła dr Aleksandra Szulman-Wardal Kierownik Pracowni Psychologicznej z Zespołem Psychologów, Logopedów, Psychoterapeutów i Terapeutów Zajęciowych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wraz z Placówką zamiejscową w Dzierżążnie, Koordynator Ośrodków.

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży mają sprawić, żeby opieka specjalistów była jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży. Ma być dostępna i przystosowana do konkretnego przypadku. Ma za zadanie włączać w pomoc dziecku jego najbliższe otoczenie, aby problemy dzieci i młodzieży były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania, tak aby dzieci zostały otoczone jak najlepszą opieką psychologiczną i terapeutyczną. Psycholog i psychoterapeuta, a przede wszystkim terapeuta środowiskowy ma być dostępny na zewnątrz gabinetu – jak najbliżej dziecka.

Od 1 kwietnia 2021r. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. prowadzi dwa ośrodki środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży (w Placówce w Kościerzynie oraz Dzierżążnie.). Natomiast od 1 kwietnia bieżącego roku na terenie Województwa Pomorskiego łącznie funkcjonują 32 ośrodki, znajdujące się w większości powiatów, dzięki czemu młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy psychologicznej w pobliżu miejsca zamieszkania. Reforma przewiduje, aby w każdym powiecie całego kraju, ośrodek pierwszego poziomu referencyjnego funkcjonował.

Z okazji II Rocznicy powstania Ośrodków Komitet Naukowy w składzie: prof. dr hab. Małgorzata Lipowska UG, dr n. społ. Agata Rudnik UG oraz dr n. hum. Aleksandra Szulman-Wardal UG/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie przy wsparciu komitetu organizacyjnego, na czele z Prezes Zarządu Marzeną Mrozek zorganizował Konferencję Edukacyjną pod tytułem:

Co można uzyskać w Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologiczno-Psychoterapeutycznej na Pierwszym Poziomie Referencyjnym?

Na sali konferencyjnej spotkali się zaproszeni przez nas: dyrektor szpitala III poziomu referencyjnego, przedstawiciele Sądu, Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie a także co niezwykle istotne dyrektorzy, psychologowie i terapeuci placówek oświatowych.

W trakcie spotkania skupiono się na przekazaniu istotnych zasad organizacyjnych Ośrodków oraz zgłębiono wybrane problemy z jakimi zwracają się do nas dzieci i ich rodzice.

Konferencja była również okazją dozacieśnienia współpracy z placówkami:

- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kościerzynie

- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 2 im. Ks. dra Leona Heykiego w Kościerzynie

- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Kościerzynie im. Franciszka Sędzickiego

- Szkołą Podstawową nr 4 w Kościerzynie im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej

- Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kościerzynie im. Jana Brzechwy

- Szkołą Podstawową nr 6 w Kościerzynie im. Ks. dra Bernarda Sychty

Podpisano bowiem Porozumienia o Współpracy interdyscyplinarnej między placówkami a szpitalem na rzecz odbiorców czyli dzieci. Na mocy Porozumienia nawiązano współpracę między innymi w obszarach prowadzenia lub współprowadzenia zajęć oraz warsztatów przez pracowników szpitala z zakresu ochrony zdrowia psychicznego zgodnie z potrzebami uczniów, rodziców (opiekunów prawnych) i pracowników Szkoły lub Placówki, konsultacji prowadzonych przez pracowników szpitala dla pracowników Szkoły lub Placówki, w tym nauczycieli i specjalistów, prowadzenia lub współprowadzenia przez pracowników szpitala warsztatów umiejętności społecznych, w tym interpersonalnych, w zakresach wskazanych przez Szkołę lub Placówkę i w ramach działalności szpitala a także wsparcie Szkoły lub Placówki w rozwiązywaniu trudności uczniów z obszaru zdrowia psychicznego.

- Dzisiejszą Konferencję rozpatruję pod kątem święta. To niezwykła okazja aby wyrazić wdzięczność dla pracowników, dzięki którym udaje się nam pomagać dzieciom i młodzieży w najtrudniejszych dla nich sytuacjach. Dziękuję Annie Włodarczyk Psychologowi-Psychoterapeucie, Aleksandrze Meger Psychologowi-Terapeucie Środowiskowemu, Szymonowi Benet Psychoterapeucie-Pedagogowi, Mirosławie Spaleniak-Jurkowskiej Psychologowi, Katarzynie Kuchnowskiej Psychoterapeucie-Pedagogowi, Honoracie Hufnagel Psychologowi, Ewie Dudek-Kuźmickiej Psychologowi-Psychoterapeucie, Marcie Weremiuk Zaleskiej Psychologowi-Psychoterapeucie, Teresie Łacińskiej Psychologowi-Terapeucie Środowiskowemu, Emilii Zyra Psychologowi – za Waszą niebywałą merytorykę i cudowną osobowość, która powoduje, że nasze zespoły są niezwykłe – co potwierdza obecna tu z nami Konsultant Wojewódzka Psychologii Klinicznej, nasz superwizor prof. dr hab. Małgorzata Lipowska.

 

Pomoc bez skierowania

Przypominamy, że główną ideą jest wsparcie dziecka w najbliższym otoczeniu, domu, rodzinie i szkole. Co ważne, pomoc jest bezpłatna, finansowana przez NFZ i do poradni nie trzeba mieć skierowania.

Pomocy w ośrodkach udzielają psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi w zakresie:

- porad psychologiczno-diagnostycznych

- porad psychologicznych,

- psychoterapii indywidualnej,

- psychoterapii rodzinnej,

- psychoterapii grupowej,

- sesji wsparcia psychospołecznego,

- wizyt środowiskowych.

Pomoc specjalistów jest dostosowana indywidualnie do danego przypadku. W ośrodku prowadzona jest terapia dla dzieci poniżej 7 roku życia, dzieci i młodzież objętej obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych – do ich ukończenia, jednak nie później niż do ukończenia 21 roku życia, a także dla ich rodziny lub opiekunów prawnych.

Ośrodki działają w ramach I stopnia referencyjności - nie są udzielane świadczenia psychiatry oraz nie stosuje się farmakoterapii.

IMG_2174
IMG_2176
IMG_2180
IMG_2182
IMG_2185
IMG_2223 (1)
IMG_2229 (1)
IMG_2234 (1)
IMG_2239 (1)
IMG_2254 (1)
IMG_2187 (1)
IMG_2188 (1)
IMG_2207 (1)
IMG_2211 (1)
IMG_2220 (1)
IMG_2293
IMG_2263
IMG_2266
IMG_2269
IMG_2277
IMG_2280
IMG_2223
IMG_2254
IMG_2187
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Kontakt z Ośrodkiem

Placówka Dzierżążno:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o. Placówka w Dzierżążnie

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

  1. Szpitalna 36

83-332 Dzierżążno

sekretariat +48 58 687 19 31

Gabinety +48 58 687 19 (32-34)

e-mail pdim [DOT] placowka [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl

Placówka Kościerzyna:

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży

  1. A. Piechowskiego 36

83-400 Kościerzyna

Rejestracja Telefoniczna +48 58 686 07 80

Gabinety +48 58 686 07 (81-83)

SEKRETARIAT czynny:

poniedziałek 12:25-20:00

Wtorek 7:25-15:00

Środa 7:25-15:00

Czwartek 12:25-20:00

Piątek 7:25-15:00

e-mail pdim [AT] szpital [DOT] koscierzyna [DOT] pl