W Pracowni Hemodynamiki wykonano pierwsze zabiegi przezskórnego zamknięcia przetrwałego otworu owalnego, czyli PFO.
 
Zespół lekarzy w składzie: operatorzy lek. Juliusz Macierzanka, lek. Andrzej Wolski oraz kontrola echokardiograficzna lek. Beata Rock-Bela, lek. Artur Korzeniowski oraz zespół pielęgniarek i techników RTG, pod nadzorem merytorycznym dr n. med. Piotra Kwiatkowskiego z Wojskowego Instytutu Medycznego z ubiegłą sobotę wykonali łącznie cztery takie zabiegi.
 
- Cieszymy się, że dzięki współpracy z doktorem Piotrem Kwiatkowskim mieliśmy możliwość wykonania tego rodzaju zabiegów. Warto podkreślić, że w północnej części kraju wykonuje się je jedynie w Gdańsku, Wejherowie i Bydgoszczy - zapełniamy więc pewnego rodzaju lukę dla pacjentów ze środkowej części Pomorza. - mówił lek. Andrzej Wolski specjalista kardiologii pracujący w kościerskim Oddziale Kardiologii.  
 
Procedura ta jest wskazana w prewencji incydentów zakrzepowo-zatorowych, m.in. u pacjentów po przebytym udarze mózgu bez uchwytnej przyczyny. Zabieg wykonuje się przez nakłucie żyły udowej, przez którą wprowadza się do serca specjalną "zapinkę" (okluder), zamykając dzięki temu połączenie między przedsionkami.
 
W Pracowni Hemodynamicznej diagnozuje się i leczy pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej. Pracownia działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu prowadząc dyżur „zawałowy” - dzięki całodobowej gotowości pracowni pilne zabiegi mogą się odbywać o każdej porze dnia i nocy. Codziennie wykonywanych jest do piętnastu zabiegów koronarografii i angioplastyki.
4ceac858-be0c-4162-ac37-15c865869558przerobione
20230422_1930381
CSGJ0598
IMG_6547przerobione
IMG_6557przerobione
IMG_6559
NSEX9420przerobione
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7