Przyszedł czas na podsumowanie realizacji projektu "MODEL DOM", który obejmował wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne dzieci z chorobą nowotworową oraz Ich opiekunów.

Projekt ten koncentrował się na dostarczeniu nowych narzędzi, umożliwiających wykorzystanie zasobów własnej rodziny i najbliższego otoczenia w pracy z dzieckiem onkologicznym, co w konsekwencji miało pomóc również samemu dziecku.

Jednym z głównych elementów projektu było zintensyfikowanie wspólnych działań i zwiększenie wiedzy lokalnych pracowników instytucji pomocy społecznej, psychologów, pedagogów, terapeutów, partnerów społecznych oraz nauczycieli na temat możliwości i sposobów wspierania rodzin borykających się z tym trudnym problemem.

-Chciałbym wyrazić głębokie podziękowania za możliwość uczestnictwa w projekcie, ponieważ przyniosło to nam nie tylko satysfakcję z udziału w ważnej inicjatywie społecznej, ale także realne korzyści terapeutyczne. Udział w projekcie otworzył również przed nami nowe możliwości rozwoju zawodowego. Dodatkowe szkolenia, zdobyta wiedza specjalistyczna i praktyka terapeutyczna, które wynikały z uczestnictwa, są dla nas bezcenne. Projekt umożliwił nam poszerzenie naszych kompetencji i pracę na znacznie szerszym obszarze oddziaływań, co z kolei wpłynie na jakość naszej pracy z dziećmi dotkniętymi chorobą nowotworową i ich rodzinami – mówiła dr Aleksandra Szulman-Wardal, kierownik Pracowni Psychologicznej z Zespołem Psychologów, Logopedów, Psychoterapeutów i Terapeutów Zajęciowych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Ponadto w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy od organizatorów projektu kolejne dodatkowe pakiety edukacyjne , które będą wsparciem pracy psychologów i psychonkologów klinicznych. Przekazane pakiety terapeutyczne, będące poradnikami edukacyjnymi, stanowią nieoceniony zasób w naszej pracy z rodzinami dotkniętymi chorobą nowotworową dziecka. Materiały w nich zawarte są starannie przygotowane, poruszają różnorodne kwestie np. z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Przekazane poradniki będą również stanowiły wsparcie w procesie przygotowywania dziecka i całej rodziny do hospitalizacji, dostarczając praktycznych wskazówek i informacji. Ponadto, skupiają się na zagadnieniach związanych z pomocą społeczną dla rodzin z dzieckiem onkologicznym, dostarczając wiedzy istotnej w kontekście codziennego funkcjonowania i radzenia sobie z trudnościami. Ich przystępny sposób prezentacji sprawi, że staną się one użytecznym narzędziem dla wszystkich uczestników projektu. Dla opiekunów dzieci, będą cennym źródłem informacji i wsparcia, umożliwiając lepsze zrozumienie i radzenie sobie z wyzwaniami związanymi z chorobą dziecka.

-Chociaż sam projekt zakończył się we wrześniu br., dzieci objęte bezpośrednio programem będą nadal monitorowane przez naszych specjalistów, a pomoc będzie udzielana tak długo, jak będzie to potrzebne. Poradniki będą stanowiły cenne wsparcie dla wszystkich osób potrzebujących oddziaływań psychoterapeutycznych w zakresie chorób nowotworowych dzieci– zapewnia dr Aleksandra Szulman-Wardal.

Projekt "MODEL DOM– skalowanie innowacji społecznej" był realizowany od 09.2022r. przez Partnerstwo w składzie: DGA Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu (Lider) oraz FUNDACJĘ WSPIERANIA ZDROWIA DZIECI I MŁODZIEŻY (Partner). Wartość otrzymanego grantu pn. „MODEL DOM w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp.z o.o." wynosiła 79 950 zł. Dzięki temu wsparciu udało się osiągnąć cele projektu, a efekty będą długo odczuwalne dla dzieci i ich rodzin.

370213487 317013171136118 8167928984237358609 n

Na zdjęciu: Przekazanie poradników edukacyjnych otrzymanych po zakończeniu realizacji programu Model Dom.