Specjaliści chirurgii ogólnej i rezydenci tej specjalizacji brali udział w Konferencji "Najciekawsze przypadki roku 2023" zorganizowanej przez Oddział Gdański Towarzystwa Chirurgów Polskich.

W dniu 1 grudnia 2023 roku specjaliści chirurgii ogólnej i rezydenci tej specjalizacji uczestniczyli w konferencji "Najciekawsze przypadki roku 2023". Wydarzenie stało się już kościerska tradycją i kolejny raz odbyło się w Hotelu Stary Browar w Kościerzynie. Organizatorem spotkania był dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, przewodniczący Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele 13 oddziałów chirurgicznych Województwa Pomorskiego, którzy dzielili się swoim doświadczeniem i najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie chirurgii. Odbyło się łącznie 8 prelekcji, które skupiały się na różnorodnych przypadkach stanowiących wyzwania chirurgiczne w 2023r. Przedstawiono m.in. przypadek torakotomii ratunkowej w pourazowej uwięźniętej przepuklinie przeponowej oraz cholecystektomii z powodu ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Zespół Oddziału Chirurgicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. lek. Piotr Wiśniewski, Wojciech Pellowski oraz Anna Szady-Szarmach opracował temat "1 z 3000" dotyczący rzadkiego przypadku powikłania kamicy pęcherzyka żółciowego – przetoki pęcherzykowo żołądkowej.

Spotkania specjalistów w danej dziedzinie, są niezwykle istotne dla podnoszenia umiejętności zawodowych. Lekarze, poszerzając swoją wiedzę kliniczną, są w stanie skuteczniej diagnozować, leczyć pacjentów, co z kolei przyczynia się do poprawy ogólnych rezultatów terapeutycznych i stanowi kluczowy element w procesie ciągłego doskonalenia opieki medycznej oraz zwiększania bezpieczeństwa pacjentów. Należy podkreślić, że konferencje specjalistyczne nie tylko umożliwiają dostosowanie praktyki lekarskiej do najnowszych standardów, ale także budują silne więzi zawodowe, a współpraca między chirurgami przekłada się na kompleksową opiekę nad pacjentem.