15 grudnia 2023 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni, odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego oraz obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia uhonorowano prawie 40 osób, które wniosły istotny wkład w rozwój pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem Ich działań w ochronie zdrowia oraz koordynacji wolontariatu szpitalnego.

Spotkanie w Teatrze Muzycznym miało na celu docenienie wysiłku wolontariuszy, którzy nie tylko poświęcają swój prywatny czas, ale także niosą pomoc osobom chorym i samotnym. Jesteśmy niezmiernie dumni i pragniemy poinformować, że z rąk Mieczysława Struka Marszałka Województwa Pomorskiego i Agnieszki Kapała-Sokalskiej Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego wyróżnienie otrzymała Anna Kosowska Dyrektor ds. pielęgniarstwa, Koordynatorka Wolontariatu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie sp. z o.o.

- Otrzymać to wyróżnienie to dla mnie ogromny zaszczyt i źródło wielkiej radości. Nagrodę dedykuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego momentu, zwłaszcza zespołowi wolontariuszy. Wyrażam ogromną wdzięczność za wsparcie, które otrzymuję od moich zaangażowanych wolontariuszy i społeczności szpitala, a także Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.. To dla mnie motywacja do dalszego zaangażowania w rozwijanie wolontariatu i wspierania lokalnej społeczności. Dziękuję z całego serca.- mówiła Anna Kosowska nie kryjąc wzruszenia.

Agnieszka Kapała-Sokalska, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego podkreśliła, że ideę wolontariatu szpitalnego na Pomorzu wprowadzono w życie już od 2015 roku, a inicjatorką tego projektu w naszym województwie była Hanna Zych-Cisoń.

To niepowtarzalne spotkanie stanowiło okazję do wyrażenia uznania dla tych, którzy przez lata oddawali swoje serca i czas dla dobra innych oraz dla tych, którzy, pełni determinacji, kierowali regionem na drodze postępu i pozytywnych zmian.

W ciągu 25 lat wartość inwestycji w zdrowie realizowanych ze środków unijnych oraz budżetu województwa wyniosła prawie dwa miliardy złotych. Dziś nasze placówki medyczne są nie tylko zrównoważone ekonomicznie i lokują się w krajowej czołówce, ale są zarządzane odpowiedzialnie, są nowoczesne i ciągle poprawiają jakość. Cieszę się, że są tu obecne osoby, które odnajdą się, jako współautorzy i uczestnicy poszczególnych inicjatyw – mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy zdecydowano się także uhonorować lekarzy i medyków, którzy szczególnie zasłużyli się dla regionu w dziedzinie ochrony zdrowia. Wyróżnienie otrzymał dr n. med. Bogumił Przeździak, współtwórca Zakładu i Kliniki Rehabilitacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie Oddziałów Rehabilitacji w naszej zamiejscowej Placówce w Dzierżążnie, które w tym roku obchodziły 50 lecie istnienia. Nagrodę w imieniu laureata odebrała Marzena Mrozek Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Marszałek podziękował wszystkim obecnym za zaangażowanie, poświęcenie i udział w zorganizowaniu lepszej, bezpieczniejszej i efektywniejszej ochrony zdrowia dla mieszkańców naszego regionu.

Wydarzenie stworzyło możliwość złożenia gratulacji dla Samorządu Województwa Pomorskiego z okazji jubileuszu 25-lecia.

-Ten dzień jest doskonałą okazją do spojrzenia wstecz na te ćwierć wieku i docenienie ogromnych zmian, jakie zaszły w naszym regionie. Zmiany, których byliśmy świadkami, stanowią wyraźny dowód na to, że Samorząd Województwa Pomorskiego nie tylko dąży do ciągłego rozwoju, ale również konsekwentnie służy mieszkańcom. To zaangażowanie przekłada się nie tylko na rozwój gospodarczy, a przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców i doskonalenie świadczeń oferowanych w ochronie zdrowia - mówiła Marzena Mrozek, Prezes Zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

Po oficjalnej części uroczystości, wszyscy goście zostali zaproszeni na spektakl teatralny „Skrzypek na dachu”, który stanowił doskonałe zakończenie wyjątkowej gali.

fot. Karol Stańczak/UMWP