Sukces pełnych wyzwań ćwiczeń bezpieczeństwa na zakończenie roku 2023

Zakończenie roku 2023 było okresem intensywnych działań w zakresie bezpieczeństwa. Ostatnie tygodnie grudnia upłynęły pod znakiem szczególnych ćwiczeń, podczas których nasza placówka przeszła próbę współpracy i gotowości do działania w sytuacjach awaryjnych.

W dniach 14.12.2023 i 29.12.2023r. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. przeprowadził ćwiczenia mające na celu sprawdzenie przygotowania służb ratunkowych oraz personelu szpitala na wypadek zdarzeń masowych i pożarów.

Pierwszy etap ćwiczeń skoncentrował się na scenariuszu pożaru w Oddziale Rehabilitacji Ruchowej. W związku z otrzymanym sygnałem o zagrożeniu, personel skutecznie zastosował procedury alarmowania i ewakuacji, współpracując z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.

1 2 3 4 5 6 7 8

Drugim etapem było symulowane zdarzenie samochodowe poza terenem szpitala z udziałem osób poszkodowanych. Współpraca Zespołu Ratownictwa Medycznego, Policji, Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej została zweryfikowana podczas udzielenia pomocy poszkodowanym. Triage, czyli segregacja osób poszkodowanych, pozwoliła zoptymalizować działania ratownicze, a specjalnie rozstawiony namiot pneumatyczny stworzył warunki do udzielenia kompleksowej pomocy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Takie ćwiczenia są kluczowe dla naszej placówki z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwiają weryfikację gotowości personelu do działań awaryjnych, sprawdzają skuteczność procedur alarmowania i ewakuacji. Po drugie, integrują działania różnych służb, co w rzeczywistych sytuacjach ma kluczowe znaczenie. Po trzecie, pozwalają na doskonalenie umiejętności zespołowego działania w sytuacjach kryzysowych, co przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu.- podkreśla Kierownik Działu BHP I PPOŻ Walenty Narloch

Dzięki pełnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników, ćwiczenia zakończyły się sukcesem, a zdobyte doświadczenie przyczyni się do dalszego podnoszenia standardów bezpieczeństwa w naszej placówce. Wierzymy, że inwestycja w takie działania to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim troska o bezpieczeństwo naszych pacjentów i personelu.