W dniach 28-29 maja 2012 r. delegacja naszego Szpitala na czele z Dyrektorem Andrzejem Steczyńskim uczestniczyła w XVI Ogólnopolskiej Konferencji Jakość w Opiece Zdrowotnej. Konferencja od szesnastu lat

odbywa się w Krakowie i jest organizowana przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ), przy udziale Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce (TPJ). W tegorocznym spotkaniu organizatorzy zaproponowali tematykę, która obejmowała jedne z najważniejszych aktualnie zagadnień z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej:

  • Transplantacja z perspektywy oceny jakości: omówiono aktualne doniesienia na temat rozwoju polskiej transplantologii, problemów koordynatorów szpitalnych do spraw transplantologii, oceny jakości procedur wysokospecjalistycznych oraz roli szpitali akredytowanych w polityce transplantacyjnej. Doświadczenia polskich ośrodków transplantacyjnych, praktyki koordynatora przeszczepów, Krajowego Rejestru oraz zagadnień transplantacji w szpitalu akredytowanym;
  • Praktyka kliniczna w szpitalu akredytowanym: zaprezentowano doświadczenia szpitali, gdzie jakość opieki realizowana jest przy udziale Wytycznych Postępowania Medycznego, ich monitorowania i oceny wdrożenia. Z uwzględnieniem wprowadzania innowacyjnych procedur medycznych i wdrażania standardów postępowania medycznego
  • Okołooperacyjna Karta Kontrolna (OKK): wymiana doświadczeń szpitali, które wdrożyły lub wprowadzają OKK. To dla naszej delegacji był najistotniejszy punkt konferencji, ponieważ wcześniej zgłosiliśmy również chęć podzielenia się własnymi doświadczeniami z wdrażania OKK w naszym Szpitalu. Prelegentem reprezentującym Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie był Dyrektor Andrzej Steczyński. Wystąpienie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników konferencji, czego potwierdzeniem były liczne pytania i dyskusje w kuluarach. Temat niezwykle ważny i aktualny z którym borykają się liczne placówki ochrony zdrowia w Polsce i nie tylko.
  • Bezpieczeństwo pacjentów - w tym legislacja dotycząca bezpieczeństwa opieki, przedstawiono obowiązujące rozwiązania prawne w kontekście wymogów standardów akredytacyjnych.
  • Wpływ infrastruktury na jakość: temat wpływu infrastruktury i otoczenia w miejscach świadczenia usług zdrowotnych oraz ich wpływu na jakość i poprawę opieki medycznej przy znacznych ograniczeniach w nakładach finansowych był tematem jak najbardziej aktualnym. Kilka placówek ochrony zdrowia mogło się pochwalić dużymi inwestycjami w infrastrukturę dzięki funduszom unijnym.

Całokształt konferencji jak co roku można ocenić bardzo wysoko; zarówno wykłady pod względem merytorycznym jak i korzyści płynące z wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami którzy są liderami jakości w ochronie zdrowia w Polsce. Spotkania praktyków z autorytetami z różnych dziedzin to najcenniejsze doświadczenie dla obydwu stron. Dzięki takim spotkaniom wracamy do pracy z nowymi pomysłami i jeszcze większą energią do pracy.