21.05.2012 r. w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie odbyła się konferencja szkoleniowa pt. "Bezpieczeństwo zawodowe pracowników medycznych".

Organizatorem szkolenia był Wojewódzki Ośrodek medycyny Pracy w Gdańsku, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Połoznych w Gdańsku oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku Dział Higieny Pracy, przy współudziale Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Konferencję rozpoczął Dyrektor Szpitala Andrzej Steczyński a dalszą cześć szkolenia prowadziła Pani Anna Raj. Konferencja miała na celu pokazanie zagrożeń zawodowych w placówkach ochrony zdrowia. Wyraźnie zostało powiedziane, że ukierunkowanie na edukację i wdrażanie zasad bezpieczeństwa pracy w codziennej praktyce daje najlepsze rezultaty w zapobieganiu zagrożeniom. W konferencji wzięło udział 90 osób, wśród których pracownicy szpitala z poszczególnych oddziałów i placówki w Dzierżążnie poza tym goście ze Szpitala w Kartuzach oraz nzoz-y "Przychodnia", "Klincz", "Medi-Center".

Pierwszym prelegentem był Pan Marcin Kraska (WSSE), który przedstawił temat "Zasady oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pielęgniarki szpitala. Zastosowanie praktyczne". Następnie dr n. med. Jacek Parszuto (WOMP) przedstawił prezentację pt. "Profilaktyka WZW B i C pracowników ochrony zdrowia - wyniki badań", która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Bardzo ciekawie i multimedialnie Pan Piotr Plewa przedstawił temat "Stosowanie zasad ergonomii w wyposażaniu stanowisk pracy i stosowanie zasad bezpiecznego dźwigania".

Uczestnicy szkolenia mieli okazję wysłuchać wystąpienia Pana Walentego Narloch Inspektora BHP w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, który przedstawił temat "Bezpieczeństwo i higiena pracy a certyfikat ISO w praktyce".

Na zakończenie odbyły się ćwiczenia w grupach pod kierunkiem Pana Piotra Plewy przedstawiciela firmy - Arjohuntlleigh pt. "Techniki bezpiecznego przemieszczenia ciężarów". Całość szkolenia miała dla uczestników dużą wartość teoretyczną, którą będzie można wykorzystywać w praktycznym działaniu w codziennej pracy na poszczególnych stanowiskach pracy i w różnych placówkach ochrony zdrowia.

Program konferencji merytorycznie opracowała mgr Anna Raj

500x375-p5210404