Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie inspiruje Uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie

W dniu dzisiejszym Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie sp. z o.o. miał zaszczyt gościć uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie w ramach promocji zawodowej. Wydarzenie to było owocem długoletniej współpracy szpitala z miejscową szkołą.

W roku 2015 Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, Jarosława Łoncka, we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o., utworzyła klasy licealne o profilu medycznym. Ten specjalistyczny profil adresowany jest zarówno do uczniów zainteresowanych przyszłymi studiami z zakresu nauk medycznych, jak i do tych, których pasją jest pogłębianie wiedzy z zakresu biologii i chemii.

W dniu dzisiejszym, w ramach doradztwa zawodowego i promocji pielęgniarstwa, uczniowie mieli unikalną szansę nie tylko poznać, ale także zanurzyć się w tajniki tego istotnego zawodu. Pielęgniarstwo to zawód trudny, a zarazem jeden z najpiękniejszych. To praca zorientowana na pacjenta, który wymaga indywidualnej opieki i wsparcia. Ten zawód wymaga ciągłego rozwijania wiedzy i kompetencji jak również odwagi, empatii, pogody ducha i zrozumienia cierpiącego człowieka.

Doświadczone specjalistki, pielęgniarki, wprowadzały młodzież w świat pielęgniarstwa. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie mieli okazję zanurzyć się w tajniki tego ważnego zawodu. Anna Kosowska dyrektor ds. pielęgniarstwa, Mirosława Rymon Lipińska koordynator ds. szybkiej ścieżki onkologicznej oraz Justyna Żywicka pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neurologii nie tylko dzieliły się wiedzą teoretyczną, ale również prezentowały praktyczne aspekty swojej pracy. Pielęgniarki czerpiąc z własnego doświadczenia, przekazywały wartościową wiedzę z dziedziny pielęgniarstwa, podkreślając zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne oraz znaczącą rolę pielęgniarki i pielęgniarza w systemie ochrony zdrowia

Połączenie teorii z praktyką i możliwością bliższego poznania środowiska szpitalnego sprawiło, że uczniowie mogli wszechstronnie zrozumieć istotę i znaczenie zawodu pielęgniarki. Dzięki tej unikalnej lekcji praktycznej, młodzież zyskała pełniejszy obraz tego ważnego obszaru opieki zdrowotnej, co może stanowić solidną podstawę dla ich przyszłych wyborów zawodowych i związania się z medycyną.

Należy zaznaczyć, że w województwie pomorskim, podobnie jak w wielu innych regionach, jest deficyt kadry pielęgniarskiej. Kształcenie nowych kadr ma kluczowe znaczenie dla przyszłości służby zdrowia. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, będący największym pracodawcą w mieście, od lat współpracuje z Powiatowym Zespołem Szkół nr 1, aby przyczynić się do powiększenia zasobów kadry medycznej.

Dla młodych ludzi wybór kariery w pielęgniarstwie w regionie zachodniopomorskim jest atrakcyjnym rozwiązaniem, a uzyskanie tego zawodu może być gwarancją zatrudnienia. Wybór tej ścieżki zawodowej ułatwia fakt, że od 2022r. w Kościerzynie funkcjonuje Filia Powiślańskiej Szkoły Wyższej oferująca możliwość studiowania m.in. pielęgniarstwa. Studenci będą mają okazję zgłębiać wiedzę teoretyczną w Powiatowym Zespole Szkół nr 1, natomiast umiejętności praktyczne zdobywają pod okiem wybitnej kadry praktyków w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie podczas dzisiejszego spotkania byli aktywnie zainteresowani i z uwagą analizowali środowisko szpitalne. Nasz Szpital z radością otwiera swoje drzwi dla młodych entuzjastów, gotowych podjąć wyzwanie pielęgniarstwa i wprowadzić świeże spojrzenie w obszar opieki zdrowotnej. Widzimy w uczniach potencjał do podjęcia przyszłej kariery w dziedzinie pielęgniarstwa, a ich zaangażowanie i ciekawość stanowią obiecujące sygnały.

Niezmiernie cieszymy się z współpracy z Dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie, która umożliwiła nam skuteczną promocję zawodu pielęgniarstwa. Ta owocna współpraca stanowi fundament dla edukacji młodzieży i kreowania przyszłych profesjonalistów w obszarze opieki zdrowotnej.