Zapraszamy na biały dzień profilaktyczny

Nordic walking, czyli marsz z kijkami, staje się coraz bardziej popularny wśród osób dbających o swoje zdrowie, a także w oczach specjalistów zajmujących się fizjoterapią, lekarzy i innych profesjonalistów promujących aktywność fizyczną. Dlaczego tak się dzieje? Powody można mnożyć, ale przede wszystkim wynikają one ze szczególnych korzyści, jakie przynosi regularne uprawianie tego sportu.

Podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia organizowanych przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kościerzynie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie w dniu 26 kwietnia 2024r. na kościerskim rynku specjaliści Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. zo.o. będą promować aktywność fizyczną i przeciwdziałać chorobom układu krążenia. Nasze hasło tegorocznego białego dnia brzmi: "Twoje serce to Twoja siła".

Przy stoiskach szpitala będą mieli Państwo okazję skorzystać z szeregu świadczeń i porad, które wspierają zdrowie serca. Specjaliści fizjoterapii, dietetyk, pielęgniarki i lekarze będą udzielać Państwu pomocy oferując konsultacje i badania profilaktyczne, takie jak EKG, pomiar glukozy czy ciśnienia. Ponadto odwiedzając nasze stoisko będą mogli Państwo zapoznać się z technikami ratownictwa medycznego oraz otrzymać vouchery na bezpłatne badania w naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej. Nie zabraknie również atrakcji dla osób, które pragną aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Specjalistka mgr Lucyna Tomaszewska, koordynator fizjoterapii z Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, przeprowadzi dla Państwa fascynujące szkolenie z nordic walking. Będzie to doskonała okazja, aby nauczyć się tej efektywnej formy aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na zdrowie serca, mięśnie oraz ogólne samopoczucie. Dzięki temu, że jest to aktywność przyjemna i łatwo dostępna, nasza specjalistka zachęcać będzie Państwa do regularnego ćwiczenia.

Dlaczego nordic walking jest szczególnie polecany ?
1. Angażuje do ruchu ponad 600 mięśni - Ta imponująca liczba oznacza, że praktycznie całe ciało pracuje podczas tego rodzaju marszu, co przynosi kompleksowy trening mięśniowy.
2. Spala kalorie efektywniej niż bieganie - Niezwykłe, ale prawdziwe! Nordic walking może spalać aż o 20% więcej kalorii niż tradycyjne bieganie, co stanowi świetną motywację dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.
3. Odciąża stawy - Dzięki użyciu kijków, stawy kończyn dolnych oraz kręgosłup są odczuwalnie odciążone nawet o 5 kg na płaskim terenie, co czyni tę formę aktywności idealną dla osób z problemami stawowymi.
4. Bardziej efektywny niż zwykły spacer - O 30-40% bardziej efektywny, aby być precyzyjnym. Nordic walking to nie tylko marsz, ale intensywny trening, który poprawia siłę, wytrzymałość i koordynację.
5. Poprawia zdrowie serca i układu krążenia - Usprawnia przepływ krwi, obniża ciśnienie krwi, redukuje poziom cholesterolu i poprawia tolerancję glukozy, co przyczynia się do ogólnego zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
6. Redukuje wagę ciała - Dla tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia, nordic walking może być skutecznym narzędziem w walce z nadwagą, aktywizując ich ruchowo i wspierając proces spalania kalorii.
7. Zwiększa pochłanianie tlenu - O 46% wyższe niż w przypadku zwykłego marszu. To oznacza lepszą kondycję i wydajność fizyczną.
To tylko nieliczne korzyści, które sprawiają, że nordic walking staje się wartościowym narzędziem w walce o zdrowie i dobre samopoczucie w tym dla osób po incydencie kardiologicznym. Jednak aby czerpać pełne korzyści zdrowotne z nordic walking, ważne jest, aby wykonywać tę formę aktywności poprawnie i skutecznie. Nasza specjalistka udzieli Państwu cennych wskazówek dotyczących prawidłowej techniki i bezpieczeństwa podczas wykonywania nordic walking. Dzięki jej doświadczeniu i wiedzy będą mieli Państwo pewność, że są w stanie wykorzystać pełny potencjał tej wspaniałej formy aktywności fizycznej.

Warto nas odwiedzić na kościerskim rynku 26.04.2024 w godz. 10.00-13.00 i skorzystać z okazji by zadbać o swoje zdrowie oraz aktywnie spędzić czas w gronie specjalistów i pasjonatów zdrowego stylu życia. Do zobaczenia!

twoje serce to twoja siła.jpg

Na zdjęciu: materiał Promocyjny Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o.

ZAPROSZENIE I PROGRAM "ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA"

JPG SANEPID mały

Materiał Promocyjny Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Kościerzynie