Lekarze chirurdzy z województwa pomorskiego spotkali się w Koście­rzynie. Sympozjum połączono z ju­bileuszem dziesięciolecia Oddziału Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Podczas posiedzenia dyskutowano m.in. o nowoczesnych metodach małoinwazyjnych zabie­gów chirurgicznych.

15 marca 1999 roku w oddanym niedawno do użytku Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie otwarto Oddział Chirurgii. Początkowo był on połączony z urologią i ortopedią. Po roku działalności został wydzielony i stał się samodzielnym oddziałem. W ciągu dziesięciu lat pracy kościerska chirurgia może pochwalić się licznymi osiągnięciami. Zyskaliśmy opinię jednego z najlepszych oddziałów chirurgicznych na Pomorzu. Upowszechniliśmy małoinwazyjne metody chirurgii laparoskopowej. Aktualnie, oprócz wycinania pęcherzyka żółciowego, stosujemy tę metodę w operacjach jelita grubego oraz zabiegach antyrefluksowych, czyli przepuklin przełykowych czy zapaleniach przełyku. Rutynowo tą metodą usuwamy wyrostki robaczkowe. Praktycznie wszelkie choroby chirurgiczne jamy brzusznej mogą być leczone w naszym szpitalu – powiedział nam ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie - dr Roman Marczewski.

Podczas sympozjum dyskutowano o nowoczesnych metodach stosowanych w chirurgii. Wykłady wygłosili najlepsi specjaliści z tej dziedziny m.in. dr n. med. Wiesław Pesta, prof. Dr hab. Med. Marek Dobosz, dr n. med. Wojciech Makarewicz oraz dr n. med. Roman Marczewski.