Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie przymierza się do zakupu nowego sprzętu. Chodzi o nową karetkę oraz nowoczesny mammograf cyfrowy. W tym celu szuka "sprzymierzeńców" w postaci lokalnych samorządowców i Urzędu Marszałkowskiego.

Szczegóły współpracy zostały omówione podczas specjalnego spotkania dyrekcji placówki, przedstawicieli Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz lokalnych włodarzy.

- To spotkanie służyło wypracowaniu wspólnego kierunku działań zmierzających do zakupu nowej karetki i mammografu cyfrowego - mówi Andrzej Steczyński, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Padły już konkretne deklaracje niektórych samorządowców dotyczące wsparcia finansowego z ich strony dla naszej placówki.

Zakup karetki ma kosztować około 450 tys. zł. W tej sprawie wiadomo już, że Starostwo Powiatowe w Kościerzynie, Urząd Gminy Karsin i Urząd Gminy w Starej Kiszewie na ten cel przekażą po 30 tysięcy zł, natomiast Urząd Gminy w Lipuszu 10 tys. zł. Akcję na pewno wesprze także Urząd Miasta, jednak kwota jest jeszcze nieznana.

- Podczas marcowej sesji Rady Gminy, radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę o wsparciu dla szpitala - powiedział Roman Brunke, wójt gm. Karsin. - Na ten cel przeznaczymy 30 tys. zł.

Jak powiedział nam Grzegorz Zabrocki, starosta kościerski, w budżecie powiatu również zabezpieczono 30 tys. zł na zakup karetki. Warto nadmienić, że w chwili obecnej szpital ma do dyspozycji 5 pojazdów.

- Jedna karetka jest ambulansem specjalistycznym - mówi Leszek Zwolakiewicz, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Dwie pozostałe, to karetki podstawowe. Kolejne dwie to pojazdy przewozowe i asekuracyjne. Warto nadmienić, że trzy samochody są już do wymiany. Jak widać, zakup nowoczesnej karetki jest po prostu konieczny, byśmy mogli normalnie funkcjonować, tym bardziej że planowane jest uruchomienie podstacji SOR w Dziemianach.

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem ma być zakup nowoczesnego mammografu cyfrowego.

- Taki mammograf jest nam po prostu niezbędny - mówi Andrzej Steczyński. - Ten, który obecnie mamy do swojej dyspozycji, ma ponad 10 lat, a jego sprawność jest po prostu nie najlepsza. Zakup mammografu z punktu widzenia społecznego jest bardzo potrzebny, ponieważ jest on wykorzystywany głównie do badań profilaktycznych.

Jak się okazuje, koszt zakupu mammografu cyfrowego jest zdecydowanie wyższy aniżeli karetki. To specjalistyczne urządzenie kosztuje około 1,5 mln zł. W tej kwestii dyrekcja szpitala wspólnie z samorządowcami chce sięgnąć po dofinansowanie z Unii Europejskiej.

- Podczas spotkania samorządy powiatu kościerskiego uzgodniły, że przystąpią do projektu zakupu mammografu - mówi Grzegorz Zabrocki, starosta kościerski. - Liderem wniosku i odpowiedzialnym za jego przygotowanie będzie powiat. Środki zewnętrzne mamy zamiar pozyskać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.