Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie otrzymał certyfikat zarządzania jakością ISO 9001:2000 oraz bezpieczeństwa produkcji żywności i dystrybucji HACCP. Jak podkreśla dyrekcja, jest to ważny krok w walce o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Audyt w placówce przeprowadziła firma Dekra zajmująca się przyznawaniem certyfikatów. Aby go zdobyć, prace rozpoczęto już w ubiegłym roku.

- To ważne wydarzenie dla naszej placówki - powiedział Andrzej Steczyński, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. - Jednak chciałbym podkreślić, że zdobycie certyfikatu było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników, za co im serdecznie dziękuję.

Wspomniany audyt przeprowadzono między innymi w zakresie świadczenia usług medycznych oraz zarządzania placówką.

- Na system zarządzania jakością w takich placówkach jak szpital ma wpływ wiele czynników - powiedział Michał Złoczewski, przedstawiciel firmy Dekra przeprowadzającej certyfikację. - Zdobycie certyfikatu jest wyrazem troski dyrekcji placówki o pacjentów. Jestem przekonany, że system zarządzania jakością będzie stałym fundamentem dla tej placówki.

Warto jednak nadmienić, że zwykły człowiek może się nie orientować w tym, jakie znaczenie ma zdobycie certyfikatu ISO oraz HACCP przez taką placówkę jaką jest szpital. Może się zastanawiać jaki wpływ na leczenie pacjentów może mieć taki dokument. Okazuje się, że od certyfikatu może zależeć bardzo wiele.

- Certyfikat jest dowodem na to, że w naszej placówce jest bezpiecznie pod wieloma względami - stwierdza Andrzej Steczyński. - Chodzi między innymi o żywność, którą serwujemy w szpitalu. Trzeba również pamiętać o tym, że ten dokument zwiększa nasze szanse na zdobycie lepszych kontraktów w negocjacjach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Minister zdrowia zapowiedział właśnie, że placówki z certyfikatem mają większe szanse w zdobyciu większych pieniędzy na świadczenie usług medycznych, a to oznacza, że mogą się zmniejszyć kolejki w naszej placówce.

Na koniec dodajmy, że póki co w województwie pomorskim są tylko dwa szpitale, które posiadają certyfikat i akredytację. Są to placówki w Chojnicach i Kościerzynie.