W Polsce pojawia się coraz więcej sklepów oferujących legalne środki o działaniu psychoaktywnym nazywane dopalaczami.

Bardzo często są to sklepy sprzedające swoje towary za pośrednictwem internetu – w sklepach ze sprzedażą wysyłkową. Do niedawna zjawisko to miało ograniczony charakter jednak w dobie społeczeństwa informatycznego, gdzie przepływ wiadomości stał się szybki i nieskrępowany, zjawisko używania narkotyków także przechodzi rewolucyjne zmiany.
Z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że od początku roku do pomorskich szpitali w wyniku zatrucia dopalaczami trafiło już 125 osób. Nie było ofiar śmiertelnych.
 Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby. Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki.
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany – odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.


Zagrożenia zdrowotne spowodowane zażywaniem dopalaczy:

• W opisie mieszanek producenci podają, że zawierają one składniki wyłącznie pochodzenia naturalnego, od wieków stosowane w różnych rejonach świata w celach rytualnych - sugerując bezpieczeństwo.

• Należy pamiętać, że nawet jeżeli użyte rośliny do mieszanek nie są tak szkodliwe jak amfetamina lub nie uzależniają tak bardzo jak haszysz to nie znaczy, że ich mieszanie jest bezpieczne dla użytkownika.

• Niektóre z substancji wykazują działanie euforyczne, inne mogą działać uspakajająco, jeszcze inne przeciwbólowo, a kolejne psychodelicznie. Oddziaływanie na umysł tak różnie działających substancji, czasem o przeciwstawnym działaniu jest dodatkowym niebezpieczeństwem z uwagi na nieprzewidywalność skutków.

• Trudno jest przewidzieć jakie mogą być następstwa palenia mieszanek, gdyż producenci nie zwracają należytej uwagi bezpieczeństwo. Mix ma być mocny i tani w produkcji. Dopalacze o tej samej nazwie różnią się składem. Substancje aktywne nie zawsze są przebadane klinicznie. Leczenie zatruć zażycia dopalaczy jest jedynie objawowe.

Sygnały ostrzegawcze dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży:
• izolowanie się od innych domowników
• zamykanie się w pokoju
• niechęć do rozmów; częste wietrzenie pokoju
• używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza
• bunt, łamanie ustalonych zasad, napady złości, agresja
• nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie
• niewytłumaczone spóźnienia - późne powroty lub nocne przebywanie poza domem
• kłamstwa, wynoszenie wartościowych rzeczy
• tajemnice, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia

Gdzie szukać pomocy?

800 060 800 - Bezpłatna i całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego . Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji na temat przeciwdziałania

800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Strony internetowe: 

www.dopalaczeinfo.pl
www.narkomania.org.pl
Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii