Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, w porównaniu do zeszłego roku, awansował o 33 miejsca w rankingu Bezpieczny Szpital zajmując 39 miejsce w tzw. „Złotej Setce” wielospecjalistycznych placówek medycznych w Polsce.

Konkurs organizowany jest po raz 12. według jednolitej metodologii i prowadzony przez Centrum Monitorowania Jakości (CMJ) w Ochronie Zdrowia. Przez te lata ranking publikowany jest przez „Rzeczpospolitą". Organizatorem rankingu jest wydawnictwo Blue Media.

Szpitale klasyfikowane są z podziałem na placówki: wielospecjalistyczne, monospecjalistyczne, niezabiegowe oraz rankingi wojewódzkie. Do rankingu wchodzi 100 najlepszych szpitali w Polsce, które uzyskają najwięcej punktów w ankiecie zawierającej pytania o infrastrukturę szpitalną, stan budynków, funkcjonowanie ekonomiczne szpitala oraz sposób sprawowania opieki. Mimo że ankieta i końcowa punktacja są znane wszystkim szpitalom (maksymalnie można uzyskać 1000 punktów, ale tylko nielicznym udaje się przekroczyć 900).

W tym roku nie zmieniła się też właściwie punktacja rankingu – najlepszy szpital, podobnie jak rok temu, zyskał 917 punktów. Nie zmieniła się też różnica między pierwszym a ostatnim szpitalem Złotej Setki – placówka zamykająca Złotą Setkę ma 753 punkty. Oznacza to, że wszystkie szpitale, które weszły w jej skład, gwarantują stabilny, bezpieczny poziom leczenia.

Co roku do konkursu zgłasza się około jednej trzeciej wszystkich placówek działających w Polsce. W tym są to 223 szpitale, w których mieści się 80 tys. łóżek – 40 proc. całej bazy w Polsce. Rocznie jest w nich hospitalizowanych ok. 4 mln osób. Coraz więcej placówek biorących udział w rankingu może się pochwalić akredytacją CMJ. W tym roku, Szpitale akredytowane stanowią 86 proc. wszystkich, które znajdują się w Złotej Setce, a 70 proc. wszystkich placówek, które zgłosiły się do rankingu.

Ranking 2015: http://www.rankingszpitali2015.pl/#!szpitale-zabiegowe-top-100/u2ni2